Az értékesség és az egyenrangúság tudatában kell élnünk a XXI. századi nemzetek Európájában, a lehető legtöbbet megőrizve szuverenitásunkból. Továbbra is meg kell védelmeznünk azt a Szent László-i elvet, hogy Magyarországot méltó hely illeti meg a keresztény államok közösségében – emlékezett Kis Miklós Zsolt az 1092. május 20-i szabolcsi zsinat tiszteletére rendezett megyenapon, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Beregdarócon.
A Miniszterelnökség agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkára ünnepi beszédében Szent László király társadalmi, szellemi és kulturális hagyatékát méltatva úgy fogalmazott, a lovagkirály erőfeszítései a nyugati kereszténység, a rend és a biztonság megszilárdítása érdekében nem voltak hiábavalóak. Mindezeket I. László törvényeivel rövid időn belül megteremtette és meg is őrizte a trónra lépésekor anarchiából ébredező országban.
Szent László öröksége arra tanít, hogy az életben való helytálláshoz alázatra, kitartó munkára, erős hitre, önbecsülésre van szükség – fogalmazott Kis Miklós Zsolt. Bárhol élünk, bármilyen tevékenységben kell is bizonyítanunk, akkor leszünk sikeresek, ha a józan belátás mellett a szívünkre is hallgatva végezzük napi teendőinket. A nemzet erősödéséhez és virágzásához nem hagyhatunk fel színes hagyományaink, a történelem útvesztőin átívelő szokásaink ápolásával.
László király joggal válhatott a magyar legendárium csodatévő, harcos szentjévé, a magyar történelem sikeres országépítő uralkodójává. Kemény kézzel szilárdította meg a legyengült államot, megvédte országát a német terjeszkedéstől, a pápai hűbértől és a keleti nomád népek pusztításaitól, biztosítva így a független magyar állami létet.
Ha fizikailag nem is kell ugyan csatákat vívnunk, fegyverrel oltalmaznunk országunkat idegen hatalmak hódításai ellenében, időről időre számot kell adnunk cselekedeteinkről. Legnagyobb bíránk saját lelkiismeretünk: önmagunk előtt kell embernek maradnunk, főként azáltal, hogy mindennapi tevékenységünket a közösség boldogulásának szolgálatában végezzük – hangsúlyozta az államtitkár.
Az esemény résztvevőinek beszédét és a megyei kitüntetések átadását követően Kis Miklós Zsolt és Danku Csaba, a Miniszterelnökség jogi ügyekért felelős helyettes államtitkára koszorút helyezett el a II. világháborús emlékműnél.
(Miniszterelnökség)