„Az Európai Unióval kötött partnerségi megállapodásban deklaráltuk, hogy a fejlesztési források 60 százalékát gazdaságfejlesztésre fordítjuk, és nincs ez másként az agrár-vidékfejlesztés területén sem” – mondta Kis Miklós Zsolt agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Gong rádiónak adott interjúban.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap kifizetései és a területalapú támogatások átcsoportosításának köszönhetően Magyarország összesen több mint 1200 milliárd forintnyi összeget fordíthat vidékfejlesztésre a 2014-2020-as uniós ciklusban. A források főleg a mikro-, kis- és középvállalkozások fejlesztésére koncentrálódnak, elsősorban azok munkahelyteremtő képessége miatt. „Célunk, hogy a munkahelyteremtés révén versenyképessé tegyük az olyan munkaerő-igényes ágazatokat, mint az állattenyésztés, a kertészet vagy az élelmiszer-feldolgozás, amelyekhez kötődően az induló fiatal gazdák is célzott támogatásban részesülhetnek.
Azon kell dolgoznunk, hogy az uniós források segítségével újra egy versenyképes vidéki élet alapjait fektessük le, a termelői piacok megerősítésével pedig elérjük, hogy a hazai mezőgazdaság újra sikerágazat legyen” – összegezte Kis Miklós Zsolt az elkövetkezendő időszak fejlesztési terveit.
A szakpolitikus felhívta a figyelmet arra, hogy az államtitkárság a pályázatokhoz kapcsolódóan új eljárásrendet dolgoz ki, ezáltal egyszerűbb, átláthatóbb, gyorsabb és hatékonyabb, lényegesen kisebb adminisztrációs teherrel járó pályázati rendszer épülhet ki.
Az Agrár-vidékfejlesztésért Felelős Államtitkárság kecskeméti költözését érintően Kis Miklós Zsolt elmondta: 2015. január elejétől az Államtitkárság végleges székhelye az eredetileg ideiglenes helyszínre tervezett Ipoly utcai inkubátorház lesz. Az ingatlan minimális átalakítást igényel, ezáltal olcsóbb és az épület fenntartása is kedvezőbb. A szervezet személyi állományának összetételét firtató kérdésre válaszolva az államtitkár úgy reagált, több mint száz munkatárs dolgozik majd a fiatal, dinamikus csapatban. Hozzátette: üdvözlendő, hogy a kormány célkitűzéseit tükröző szerkezeti átalakításokkal a közigazgatás hangsúlyosabban jelen lehet a vidéken élők mindennapjaiban. Ez Bács-Kiskun megyében pedig különösen igaz, hiszen a térség komoly agrárpotenciált koncentrál, így az Államtitkárság számít a térségbeli szakemberek munkájára is.
(Miniszterelnökség)