Megvan az eredménye az Orbán-kormány 2010 óta a vidékfejlesztés érdekében tett erőfeszítéseinek, mert egyre több a termelői piac és megduplázódott a regisztrált kistermelők száma – mondta Kis Miklós Zsolt, a Miniszterelnökség agrár- és vidékfejlesztésért felelős államtitkára Kiskőrösön.
A helyi termékek, a kézműves és a tanyasi termékek is reneszánszukat élik, 2010 óta már túl vagyunk a kétszázadik termelői piac átadásán, a regisztrált kistermelők száma megduplázódott, meghaladja a tízezret – hangsúlyozta az államtitkár a VI. Duna-Tisza Közi Agrár Expo megnyitóján.
Kis Miklós Zsolt kiemelte, hogy a kormány vidékfejlesztési programjának a fő célkitűzése 2014 és 2020 között az, hogy az alapanyag-termelésből a feldolgozott termékek előállításának irányába vigyék el a magyar agráriumot. Ezzel egyrészt csökken a kiszolgáltatottságunk, másrészt ha nő a feldolgozás, akkor nő a hozzáadott érték, nő a jövedelem, ami helyben is marad – fűzte hozzá.
Fontosnak nevezte, hogy 2014-ben egy gazdabarát kormány tudott egy olyan vidékfejlesztési programot megalkotni, amely "teljesen új szemléletű", az előző uniós pénzügyi ciklusra jellemző vidékfejlesztési programhoz képest.
Leszögezte: a kis- és közepes családi gazdaságok támogatását előtérbe helyező vidékfejlesztési politikát alkottak meg, amelynek a legfontosabb célja az, hogy "a vidéki életminőség tovább javuljon és vidéken minél több munkahely jöjjön létre". Kis Miklós Zsolt célként fogalmazta meg azt is, hogy a kis- és közepes vállalkozások, a családi gazdaságok minél versenyképesebben termeljenek.
Az agrár- és vidékfejlesztési államtitkár szólt arról, hogy európai uniós forrásból 300 milliárd forintot az élelmiszerek feldolgozására szeretnének fordítani, amelyből 200 milliárd forintot a mezőgazdasági kis- és közepes családi gazdaságok tudnak igénybe venni, valamint azok az élelmiszeripari szereplők, amelyek a kisebb méretű kategóriába tartoznak.
A pályázati rendszerről kiemelte, hogy egy teljesen új szemléletű eljárásrenddel fognak találkozni a pályázók, amelyben az európai uniós pénzekhez sokkal egyszerűbben lehet hozzájutni.
Font Sándor (Fidesz-KDNP), az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának az elnöke, az expo fővédnöke köszöntőjében arról szólt: a hat évvel korábban elindult rendezvény elsődleges célja az, hogy a magyar kézműves élelmiszereket népszerűsítsék és segítsenek abban, hogy azok közvetlenül eljussanak a fogyasztókhoz.
Ez nem kis kihívás, hiszen ezek az élelmiszertermelők döntő többségükben nem akarnak, de nem is tudnak bejutni a multinacionális kereskedő-hálózatokba – fogalmazott az országgyűlési képviselő. Hozzátette, hogy a termelők többsége csak olyan mennyiségű terméket tud előállítani, amennyit az adott településen vagy annak környékén tud értékesíteni.
Elmondta, hogy a Duna-Tisza közéről 150 kistermelő mintegy 2500 termékét mutatja be a szombaton és vasárnap nyitva tartó expo. A kormányzati szándék, hogy vásároljunk magyar termékeket, itt tökéletesen megvalósulhat – fűzte hozzá Font Sándor.
(MTI)