Precíziós agrárgazdálkodási kiállítást és konferenciát tartottak szerdán Budapesten, ahol az agráriumban használható legkorszerűbb digitális technológiákat mutatták be és vitatták meg a résztvevők - közölték a szervezők az MTI-vel.
Közel 300 céggel és több mint 500 résztvevővel idén második alkalommal rendezte meg az Agroinform.hu, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Agrárinformatikai Klaszter a II. PREGA konferenciát és kiállítást. A rendezvényen a precíziós mezőgazdaság, a térinformatika és a számítástechnikai alapú termelésvezérlés módszereit hasznosító agrárgazdálkodás legfrissebb hazai és nemzetközi trendjeit ismerhették meg a résztvevők, például a termőhely-kiválasztásban, a kockázatok és előnyök feltérképezésében, a termés mennyiségi és minőségi biztosításában.
A közlemény idézi Zászlós Tibort, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnökét, aki a precíziós gazdálkodáson kívül nem lát utat a mezőgazdaság fejlődésére, hiszen ebben áll szerinte a jövő versenyképességének kulcsa. Hangsúlyozta, hogy e technológiáknak az egyetemi képzések részévé kell válniuk, és a jogszabályi környezetet is a precíziós technológiákhoz kell igazítani.
"Paradigmaváltás előtt állunk, az ember és a természet kapcsolata megváltozott, ezért is egyre fontosabb a biztonságos élelmiszer-ellátás és a fenntartható termelés hatékonyságának növelése. Az agrártámogatások legfontosabb célja az intenzív ágazatok, a kertészet és az állattenyésztés fejlesztése, valamint az innovációs beruházások megvalósítása" - mondta a közlemény szerint Mezei Dávid Csaba agrár-vidékfejlesztési stratégiai ügyekért felelős helyettes államtitkár.
Gyuricza Csaba, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke pedig azt emelte ki: "nem az emberi erőforrás kiiktatásáról szól a precíziós gazdálkodás, az ettől való félelem alaptalan. Egyre nagyobb szükségünk lesz a humán munkaerőre és tudásbázisra ezen technológiák alkalmazása mellett. A precíziós mezőgazdaság informatikai hátterének erősítésével a lehetséges hibák csökkentését, majd megszüntetését célozzuk meg".
(MTI)