A Környezet és Energia Operatív Program keretében közel 1,4 milliárd forint pályázati forrásból megvalósult Jászdózsa község szennyvízcsatornázása. Szeptember 29-én a nagy volumenű projekt záró rendezvényén Kis Miklós Zsolt agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár ünnepi beszédében hívta fel a figyelmet a beruházás társadalmi és környezetvédelmi jelentőségére.
Az államtitkár elmondta: a vidéki települések szennyvízkezelése és az ehhez köthető beruházások megvalósulásának támogatására a kormány a jövőben is figyelmet fordít. A Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) összköltségvetése a 2007-2013 közötti időszakban 1587 milliárd forint volt. Az egészségesebb, tisztább települések csoportban volt a legnagyobb a rendelkezésre álló keret, ami meghaladta a 700 milliárd forintot.
Jászdózsa fejlődése a mintegy 1,4 milliárd forintos szennyvízcsatorna-beruházással egy új szakaszba lépett. Az egészségesebb környezet mellett az ingatlanok értéknövekedése egyaránt pozitív hozadéka a szennyvízcsatorna-rendszer kiépítésének. Miután Jászdózsa településen is megoldódott a szennyvízkezelés, az itt élő, mintegy kétezer polgár is valóban európai körülmények között, a XXI. századhoz méltóan élhet falujában.
A beruházás során 18650,5 folyóméter gerincvezetéket, 1014 folyóméter hosszúságú nyomóvezeték, 7 darab szennyvízátemelőt fektettek le. Megépült egy 185 köbméter/nap hidraulikai kapacitású szennyvíztisztító telep, amely biztosítja az iszapsűrítés és az iszap-víztelenítés. A víztelenített szennyvíziszapot a mezőgazdaságban hasznosítják. A megtisztított szennyvizet a Tarnába vezetik.
A szennyvízfejlesztéssel párhuzamosan történt Jászdózsán az ivóvízminőség-javító beruházás, amelynek megvalósítására mintegy 180 millió forint támogatást kapott a település.
Kis Miklós kiemelte, hogy a Vidékfejlesztési Program a 2000 lakos-egyenérték alatti településeken, illetve külterületi településrészeken megfelelő szintű szennyvízelvezetésre és tisztításra, valamint a szennyvíziszap kezelés megvalósítására, vagy akár egyedi szennyvíztisztító kisberendezések megvalósítására is lehetőség nyílik. Ezen kívül támogathatóvá válnak az egyedi szennyvízkezelési fejlesztések tanyás térségek tanyáin.
A projektzáró rendezvényen Szerencsés István Jászdózsa polgármestere és Piroska Miklós, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés alelnöke köszöntötte a vendégeket és ismertették a fejlesztés részleteit. A rendezvény zárásaként ünnepélyes keretek között került sor a szennyvíz-projekt átadására.
(Miniszterelnökség)