A üldözött keresztények melletti kiállásra buzdította Azbej Tristan államtitkár az Amnesty Internationalt. Az emberi jogi szervezet korábban, tőle szokatlan módon a Kínában élő keresztények védelmét kérte számon egy nyílt levélben az üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkáron. Azbej Tristan válaszlevele.

Tisztelt Dr. Víg Dávid Úr!

Érdeklődéssel olvastam 2019. január 24-én küldött, „Levél a kínai keresztényekért” tárgyú levelét, amelyben keresztényeket ért feltételezett atrocitásokkal kapcsolatos aggályait osztotta meg velem. Bár az Önök, szélsőségesen bevándorláspárti szervezetétől provokációnak is hathat az üldözött keresztények iránt petíció formájában kifejezett szolidaritás, a levelét több okból is biztató jelként értelmezem.

Szeretnék hinni abban, hogy az Amnesty International a kisebb joghátrányt szenvedő közösségek támogatása mellett, végre megfelelő súllyal fog fellépni a világ legüldözöttebb vallási csoportja, a kereszténység védelmében. Bízom abban, hogy kezdeményezésük annak is jele, hogy felhagynak a migrációt alapjogként elismertetni akaró káros és veszélyes kampányukkal. Egyúttal megfontolják a népirtásoknak kitett, fenyegetett, diszkriminált, több százmillió keresztény ember alapvető emberi jogainak, lelkiismereti és vallási szabadságának elkötelezett jogvédelmét is.

A nyílt társadalmak politikáját szolgáló, bevándorláspárti törekvésekkel szemben, Magyarország Kormánya a magyar emberek érdekét szolgálva a migrációs nyomás enyhítésén dolgozik. Mint az bizonyára Ön előtt is ismert, a Hungary Helps Program célja a szenvedők és az üldözött emberek, közösségek helyben történő megsegítése. Hiszünk abban, hogy a segítséget kell odavinni, ahol a baj van, nem pedig a bajt idehozni. A humanitárius támogatásainknak köszönhetően csupán az elmúlt két év programjaival 35 ezer embert értünk el, segítve ezzel visszatérésüket, illetve helyben maradásukat.

A kínai keresztények helyzete vonatkozásában számunkra az Apostoli Szentszék és a Kínai Népköztársaság megállapodása irányadó, és osztjuk Ferenc pápa bizakodását, hogy ez biztosíthatja a vallásszabadság megvalósulásához szükséges teret. Nem kívánunk pápábbak lenni a pápánál.

Bízom abban, hogy tevékenységük során – a következetesség és hitelesség jegyében – elkötelezettségüket fejezik ki a világban hatalmas méreteket öltő üldözést és bántalmazást szenvedő keresztény közösségek megsegítése iránt. Ezúton javaslom új területként a diszkriminált külhoni magyarok emberi jogi védelmét is

Reményemet fejezem ki továbbá azzal kapcsolatban is, hogy a Magyarország elleni rágalomhadjáratok folytatása helyett képesek lesznek megvédeni az Amnesty International alkalmazottait, a saját munkatársaiktól is. Különösen a nemzetközi titkárságuk dolgozóit, akik egy, a közelmúltban megjelent tanulmány szerint vezetőik, kollegáik részéről rasszista, szexista megkülönböztetésnek vannak kitéve.

Ennek jegyében kívánok munkájukhoz sok sikert.

Budapest, 2019. február 19.

Azbej Tristan
államtitkár

(Miniszterelnökség)