A rendszerváltás után nagyon lassú folyamat volt a magyarországi németek magukra találása, de az elmúlt három évtizedet is az igényességük jellemezte a munkában, az oktatásban, gyerekeik nevelésében - mondta a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára csütörtökön Kismaroson.

Soltész Miklós a Sváb Emlékezet Centrum épületének átadásán arról beszélt, hogy a magyarországi németek éltek a kedvezményes mandátum lehetőségével, így ma már országgyűlési képviselőjük is van.

Fotó: MTI

Hozzátette, hogy ma már 65 köznevelési intézményt tartanak fenn az országban, és emellett sok intézményben anyanyelvi oktatás is folyik. Az államtitkár úgy fogalmazott: mindannak a fennmaradásáért, amit őseik ide hoztak Magyarországra, "csak a huszonnegyedik órában tudtunk tenni", de a kultúrájuk, a nyelvük "vissza fog térni", és fennmarad.

Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, a térség KDNP-s országgyűlési képviselője, arról beszélt, hogy az emlékezetközpont az egész Dunakanyar svábjai számára kulturális központ lesz, ahol a történeti emlékek mellett a most élő sváb közösségek kulturális életét is meg lehet szervezni.

Hozzátette: Soltész Miklós államtitkár segítségével több mint 45 millió forintnyi állami támogatást sikerült elnyerniük a központ megvalósítására.     A Sváb Emlékezet Centrum a magyar kormány támogatásával és a Kismarosi Falumúzeum Alapítvány által kidolgozott terv alapján valósult meg és a környékbeli sváb települések történeti anyagának ad helyet, valamint kulturális feladatokat is felvállal. A nagyközönség előtt október 10-én délután nyitja meg kapuit - olvasható a Pest megyei település honlapján.

(MTI)