A kormány egy olyan nagyvállalati támogatási program kidolgozását tervezi, amely érdekeltté teszi a magyarországi nagyvállalatokat a további fejlesztésekben - mondta Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára kedden az MTI-nek.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter május 21-én beszélt arról, hogy a kormány külön támogatási rendszert dolgoz ki 100 magyar nagyvállalat számára, tekintettel arra, hogy ezek a cégek nem pályázhatnak a kis- és közepes vállalkozások számára fenntartott európai uniós forrásokra.
Csepreghy Nándor az MTI-nek kedden elmondta, hogy bár a nagyvállalatok az európai uniós szabályok szerint nem részesülhetnek kohéziós támogatásokban, azonban Magyarországon jelentős gazdasági erőt képviselnek, akár a bruttó hazai termékhez (GDP-hez) való hozzájárulásukat, akár az általuk foglalkoztatottak számát tekintve. A kormány ezért szeretne kidolgozni egy olyan programot, amellyel a kieső forrás pótolható, vagy számukra olyan lehetőségeket nyithat, amelyek a Magyarországon működő nagyvállalatokat is érdekeltté teszik a fejlesztésekben.
A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy bár ezek a fejlesztések közvetlenül a nagyvállalatoknál jelennek meg, áttételesen a velük kapcsolatban lévő kkv-kat is erősítik.
"Nincs még olyan lista, amely 100 nagyvállalatot tartalmaz, egy nagyságrendi számról beszélünk" - fogalmazott Csepreghy Nándor. Hozzátette, hogy a vállalatok között lesznek majd olyanok, amelyekkel a kormány már kötött stratégiai együttműködési megállapodást, és olyanok is, amelyekkel még nem.
A nagyvállalatok támogatása hazai költségvetési forrásokból történhet - ismertette a helyettes államtitkár. Kiemelte azonban, hogy a konkrétumokról még nem született döntés, meg kell vizsgálni a költségvetés aktuális teherbíró képességét. Csepreghy Nándor felhívta a figyelmet arra, hogy a támogatás "nem biztos, hogy csak pénzbeli támogatásban ölt testet".
Kitért arra is, hogy a vállalatokkal még nem tárgyalnak, egyelőre a kormányon belül folynak egyeztetések, pár hónapon belül kormánydöntés is születhet a témában.
(MTI)