Az új közbeszerzési szabályozás és a legfontosabb korrupcióellenes lépések kiemelt helyen szerepeltek a Miniszterelnökség által szervezett Nemzetközi Korrupcióellenes konferencia napirendjén.

A korrupció megelőzésének és visszaszorításának eszközei a Strukturális Alapok, valamint a közbeszerzések területén címmel rendezett 2014. december 11-12-én konferenciát a Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeletért Felelős Helyettes Államtitkárság az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán.

Kép letöltéseVitályos Eszter Zsuzsanna, a Miniszterelnökség uniós fejlesztésekért felelős államtitkára előadást tart. - Fotó: Árvai Károly

Mivel a 2014-2020 közötti uniós fejlesztési ciklusban a közbeszerzések minél átláthatóbb, hatékonyabb megvalósítása a cél, a korrupciós jelenségek visszaszorításának eszközrendszere nagy jelentőséggel bír az Európai Uniótól származó támogatások felhasználása körében. A konferencia központi témája a korrupcióellenes eszközök fontosságának és szerepének hangsúlyozása mellett a korrupció, a csalás kivédésének stratégiája és az arra kifejlesztett gyakorlati eszköztár integrálhatósága a hazai fejlesztéspolitika közbeszerzési gyakorlatába.

A konferencián az elismert hazai előadók mellett az Európai Bizottság Belső Piaci Igazgatóságáról (DG MARKT) Joanna Szychowska és Nikita Stampa főosztályvezetők vettek részt. Az előadások mellett kerekasztal-beszélgetéseken cserélhettek tapasztalatot a résztvevők.

Kép letöltéseNikita Stampa előadást tart a rendezvényen. Fotó: Árvai Károly

Az Európai Bizottságtól érkező előadók az uniós jog értelmezéséhez és az új rendelkezések átültetéséhez, alkalmazásához nyújtottak segítséget, míg a hazai előadók, a Nemzeti Védelmi Szolgálat, a Fővárosi Főügyészség, a Gazdasági Versenyhivatal képviselői többek között az új nemzeti közbeszerzési szabályozás kialakításáról, a kormány korrupcióellenes stratégiájáról, a korrupcióelleni küzdelem büntetőjogi eszközeiről, illetve a közbeszerzések és versenyjog kapcsolatáról tartottak előadásokat.

A kerekasztal beszélgetéseken a közbeszerzések és az uniós támogatások felhasználásának ellenőrzésével, a csalások megelőzésével foglalkozó hazai intézmények képviselői, úgy mint a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, NAV-OLAF Koordinációs Iroda, Miniszterelnökség Közbeszerzési Felügyeleti Főosztály képviselői vázolták fel a pénzügyi érdekek védelmében kiépített intézményrendszert, és osztották meg a csalások megelőzése érdekében tett gyakorlati lépéseket.

Kép letöltéseJoanna Szychowska előadása. Fotó: Árvai Károly

Mivel a korrupció össztársadalmi hatása jelentős, elengedhetetlen volt, hogy a kormányzati szereplőkön kívül a civil társadalom képviselői is szót kapjanak. A téma kutatásával, a korrupció ellen tehető lépésekkel kapcsolatos tapasztalataikat, javaslataikat mondták el jól ismert hazai civil szervezetek képviselői: Transparency International Magyarország, K-monitor, Átlátszó.hu és dr. Tátrai Tünde moderátor.

A konferencia üzenete széles réteghez juthatott el, hiszen az eseményen több, a tématerület által érintett hazai szereplő képviseltette magát. A rendezvényre az ügyvédi irodák, a Magyar Építész Kamara, a Budapesti és Pest Megyei Mérnöki kamara képviselői, közbeszerzési- és integritás tanácsadók, a Közbeszerzési Hatóság munkatársai, a Közbeszerzési Tanácsadók Országos Szövetsége, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal munkatársai, a legnagyobb hazai egyetemek oktatói mellett az Irányító Hatóságok, Közreműködő Szervezetek, minisztériumi alkalmazottak, illetve multinacionális vállalatok szakértői és a civil szervezetek, alapítványok munkatársai is ellátogattak.

(Miniszterelnökség)