Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség Európai Uniós politikák kialakításáért és koordinációjáért felelős államtitkára moderálta a 2018. szeptember 17-én Budapesten megrendezésre került Kohézió Barátai nevű EU 28-as körben megrendezett miniszteri konferencia innovatív megoldásokat és tagállami jó gyakorlatokat áttekintő panelbeszélgetését. A rendezvényen valamennyi uniós tagállam, illetve az Európai Bizottság, az Európai Parlament és a Régiók Bizottsága is képviseltette magát.

Günther Oettinger költségvetésért felelős biztos kifejtette, hogy a közös agrárpolitika és a kohéziós politika kiadásai a többéves pénzügyi keret mintegy 70%-át teszik ki. Az Egyesült Királyság távozásával azonban óriási finanszírozási hiány keletkezik a költségvetésben, amely szükségszerűen vágásokat fog eredményezni. Leszögezte azonban, hogy a tagállamok közti különbségek csökkentése érdekében a következő többéves pénzügyi keretben fontos szerepet kell szánni a kohéziós politikának.

Takács Szabolcs a miniszteri vita felvezetéseként hangsúlyozta, hogy a kohéziós politika célkitűzései már a Római Szerződésben rögzítésre kerültek, azonban a mai napig érvényesek. Nem szabad tehát a kohéziós politikára elévült politikaként tekinteni, hiszen az választ nyújt a mai kor kihívásaira és hozzájárul ahhoz, hogy a tagállamok a gazdasági átalakulás során is megőrizzék versenyképességüket. Az államtitkár ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy az innovációnak jelentős szerepe lesz a következő periódusban.

Palkovics László innovációs és technológiai miniszter elmondta, hogy a közép-kelet-európai térség az uniós átlagnál magasabb mértékű GDP-növekedést produkált az elmúlt években. A konvergencia felé vezető útnak azonban még nem értünk a végére, egyéb mutatókban, például az innovációt tekintve továbbra is lemaradásban vagyunk, így 2020 után is megfelelő forrásokat kell biztosítani a kohéziós politika – és ezen belül a mesterséges intelligencia, a digitális gazdaságra való átállás, valamint a robotisztika – számára.

A tagállamok hozzászólásaikban egyetértettek abban, hogy a kohéziós politika hozzájárul az innovatív megoldások kiaknázásához és a digitális gazdaság előmozdításához, ezért megkérdőjelezhetetlen annak európai hozzáadott értéke.

(Miniszterelnökség)