Magyarország számára mindig is kiemelt kérdés volt az Európai Unió bővítésének ügye, Budapest a bővítés pártján áll, mert úgy véli, hogy az fejlődést és társadalmi megbékélést hoz magával - mondta az uniós tagállamok európai ügyekkel foglalkozó minisztereinek tanácskozását követően az ülésen Magyarországot képviselő Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára.

Takács Szabolcs felhívta a figyelmet: az új bizottság megalakulásával összefüggésben felmerült, hogy a következő öt évben az unió nem bővül tovább, nem vesz fel új tagot soraiba. Az államtitkár közölte, hogy a tanács által a bővítési folyamatról elfogadott zárónyilatkozat kimondja, hogy a bővítés nem áll le, minden egyes csatlakozni vágyó állam tekintetében folytatódik. Hogy milyen ütemben halad, az viszont egyedül az ő teljesítményükön múlik - tette hozzá.

Az államtitkár arról is beszélt, hogy egyféle paradigmaváltásként is felfogható, hogy az uniós államtitkárság a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól a Miniszterelnökségre került át. Elmondta, a kormány úgy vélte, hogy 10 év tagságot követően új megközelítésre van szükség, hogy hatékonyabban haladjanak a dolgok.

Takács Szabolcs  közölte: az Általános Ügyek Tanácsa megnyitotta az utat, hogy az állam - illetve kormányfők a hét második felében támogatásukról biztosíthassák a Juncker-bizottság által bejelentett, mintegy 300 milliárd eurós, túlnyomó többségében magántőke mozgósításával számoló beruházási csomagot, ami a munkahelyteremtés és a növekedés beindítását szolgálja.

Az államtitkár ismertette, hogy az úgynevezett kohézió barátai országcsoport elvi alapon azonos álláspontra jutott, vagyis hogy a csomag ne csak az eurózónában, hanem az egész, 28 tagú unióban növelje a versenyképességet, és ne veszélyeztessen olyan, már létező pénzügyi mechanizmusokat, mint amilyenek a kohéziós és strukturális alapok. Az elfogadott szövegtervezet Takács szerint erre garanciákat ad.

Az államtitkár tudatta azt is, hogy sok tagállamban nagy reményeket fűznek a csomaghoz, amellyel kapcsolatban azonban még sok a nyitott kérdés.

(MTI)