Magyarország egy erős Európai Uniót szeretne, ez azonban nem lehetséges erős tagállamok és erős Közép-Európa nélkül – hangsúlyozta Schmitt Pál Péter, a Miniszterelnökség európai uniós ügyek koordinációjáért felelős helyettes államtitkára július 2-án az Antall József Nyári Egyetem 2018-as budapesti nyitóünnepségen.

A helyettes államtitkár az Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetemen elmondott beszédében kiemelte: egy erős és sikeres Közép-Európa az Európai Unió érdeke is, hiszen amikor a közép-európai régió országai fejlődnek, akkor Európa is versenyképesebb és biztonságosabb lesz. Az Uniónak az lenne a feladata, hogy a politikai központosítás helyett támogassa azokat az uniós és nemzeti célkitűzéseket, amelyek az egész kontinens biztonságához és versenyképességéhez hozzájárulnak, és hozzáadott értéket teremtenek – hangsúlyozta Schmitt Pál Péter.

Kép letöltéseFotó: Miniszterelnökség

A helyettes államtitkár kiemelte, hogy Magyarország és a Visegrádi Csoport érdeke az, hogy közös európai megoldásokat keressünk azokra az Európai Uniót is érintő kihívásokra, amelyek hatékonyabban kezelhetők közösségi szinten, ehhez viszont Brüsszelnek tartózkodnia kellene a beavatkozástól azokon a területeken, ahol a nemzeti megoldások célravezetőbbek. Magyarország folyamatos fejlődését az utóbbi években egy négypilléres gazdasági és társadalmi modell biztosította, amely a versenyképességre, a munkaalapú gazdaságra, a demográfiai kihívások leküzdésére és a keresztény kultúra védelmére épül – húzta alá Schmitt Pál Péter. A közép-európai országok nem bevándorlással akarják kezelni a demográfiai problémákat, hanem a saját erőforrásainkra támaszkodva, brüsszeli vitáink középpontjában pedig a legtöbb esetben az áll, hogy szeretnénk megvédeni ezt a jól működő modellt, miközben magunk is tiszteletben tartjuk más tagállamok sikeres nemzeti megoldásait – tette hozzá a helyettes államtitkár.

Schmitt Pál Péter beszédében kiemelte: amikor olyan fontos kérdésekre keresünk válaszokat, mint az Európai Unió fejlődési irányvonala és a közös jövőnket érintő kihívások kezelése, akkor nem születhetnek zárt ajtók mögött a döntések Brüsszelben sem, hanem azokba minden polgárt be kell vonni, beleértve a fiatal generációkat is.

Az Antall József Tudásközpont által szervezett, a német Konrad Adenauer Alapítvány támogatásával július 2-12. között Budapesten megtartott hatodik Antall József Nyári Egyetem két hetes szakmai programjának középpontjában a közép-európai régió és a Visegrádi Négyek együttműködése áll.

(Miniszterelnökség)