Magyarország nagyra értékeli a francia diplomácia aktív fellépését az ukrán válság megoldása érdekében, miután Ukrajnával szomszédos országként nagyon fontosnak tartja, hogy tartós megoldás szülessen - mondta a Miniszterelnökség EU-ügyekért felelős államtitkára.

Takács Szabolcs államtitkár Harlem Désir, francia Európa-ügyi államtitkárral áttekintette a nagy európai kérdéseket, az ukrán válság lehetséges forgatókönyveit, az energiaunió kérdését, valamint a Jean-Claude Juncker nevével fémjelzett beruházási program lehetőségeit.

Kép letöltéseForrás: Miniszterelnökség

A párizsi és koppenhágai merényleteket követően a felek egyetértettek abban, hogy az európai vezetőknek közösen kell fellépniük, szolidaritást és egységet kell felmutatniuk az európai értékek és életmód megvédése érdekében.

"A francia diplomácia nagyra értékelte, hogy a magyar miniszterelnök részt vett Párizsban" január 11-én a terrorizmus elleni köztársasági meneten - hangsúlyozta Takács Szabolcs.

A francia-magyar kétoldalú kapcsolatokat illetően az államtitkár jelezte, hogy Magyarország azt szeretné, hogy Franciaország gazdaságilag minél erősebben legyen jelen hazánkban.

"Pillanatnyilag nincsenek olyan vitás kérdések a két ország között, amelyek a gazdasági együttműködést nehezítenék" - szögezte le Takács Szabolcs, aki az előző évben végrehajtott gazdaságpolitikai intézkedések céljáról is tájékoztatta francia partnerét annak érdekében, hogy az intézkedések mögötti kormányzati szándékok lényege jobb megértésre találjon.

Kép letöltéseForrás: Miniszterelnökség

Franciaország Magyarországhoz hasonlóan számos tekintetben belügynek tekinti a brüsszeli kérdéseket - hívta fel a figyelmet az államtitkár, aki közvetlen francia partnerével, Philippe Léglise-Costával, a francia miniszterelnöki hivatal európai ügyekért felelős államtitkárával is találkozott. Ő "nemzeti érdekek leghatékonyabb európai érvényesítése" érdekében magyar kollégájához hasonlóan az uniós ügyek hazai kezelésével is foglalkozik. Ezek közül példaként említette Takács Szabolcs a Franciaországgal szembeni uniós kötelezettségszegési eljárásokat, amelyek hazai koordinálásról Magyarország számára is hasznos tapasztalatokkal szolgált a francia kormánytag. "Ebből a szempontból is nagyon eredményes volt ez a konzultáció" - mutatott rá az államtitkár.

Patrizianna Sparacino-Thiellay, a francia külügyminisztérium emberi jogi diplomatája is fogadta a magyar államtitkárt annak kapcsán, hogy Magyarország március 10-én átveszi egy évre a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség (IHRA) elnökségét. A szervezetnek Franciaország 1998 óta tagja, 2002-ben az elnöke volt.

Takács Szabolcs emlékeztetett arra, hogy Franciaországban él Európa legjelentősebb, Magyarországon pedig a 3-4. legnagyobb zsidó közössége, s ez közös felelősség elé állítja a két országot, többek között a zsidó közösségek biztonságérzetének szempontjából. "Franciaországgal szorosan együtt kell működnünk ebben a kérdésben is" - mondta az államtitkár. Jelezte, hogy mindkét országnak a széles nemzetközi együttműködés az érdeke. Az IHRA magyarországi rendezvényein és konferenciáin ezért Franciaország aktív szerepet fog vállalni, nemcsak kormányzati, hanem szakértői szinten is.

(MTI)