Takács Szabolcs a Miniszterelnökség európai uniós ügyekért felelős államtitkára 2016. november 7-én, Budapesten folytatott megbeszélést az EU előtt álló legfontosabb kihívásokról francia partnerével, Harlem Désir európai ügyekért felelős francia államminiszterrel.
Takács Szabolcs francia partnerének aláhúzta: fontosnak tartjuk, hogy az Európa jövője, az Európai Unió előtt álló kihívásokkal kapcsolatos közös megoldáskeresésben a nyugat-európai országok partnerként tekintsenek a közép és kelet-európai térség EU tagállamaira, így a visegrádi négyekre, amelyek az Európai Unió gazdasági és migrációs jogának betartásával is hozzáadott értéket képviselnek mind az Unió gazdasági versenyképességének és növekedésének, mind az uniós polgárok biztonságának megvédése érdekében.
Harlem Désir és Takács Szabolcs egyetértettek abban, hogy a Brexit és az EU jövőjéről folytatott gondolkozás kapcsán közös érdek, hogy olyan megoldások szülessenek, amelyek segítenek újra megerősíteni Európa globális versenyképességét.
A migrációs válság kapcsán a felek egyetértettek abban, hogy kiemelt figyelmet kell szentelni a migráció külső dimenziójának, amely részeként a harmadik országokkal kötött megállapodások (migrációs kompaktok) akkor lesznek életképesek, amennyiben mind az EU, mind a partnerország érdekei visszatükröződnek bennük. A magyar államtitkár a migrációs válság kapcsán felmerült tagállami konfliktusokkal összefüggésben elmondta: az európai viták egyik fő oka, hogy a válság kezdetén nem került rögzítésre, hogy meg kell különböztetni a nemzetközi védelemre jogosult menekülteket a gazdasági migránsoktól. A szolidaritással és felelősségvállalással kapcsolatban Takács Szabolcs hangsúlyozta: Magyarország bebizonyította, hogy a saját eszközeivel részt vállal az Unió külső határainak és így egész Európa megvédésében, illetve a válság kezelésében.
A belső piaci alapszabadságok kapcsán Takács Szabolcs államtitkár elmondta partnerének: sajnálatosnak tartjuk, hogy az Európai Bizottság figyelmen kívül hagyta a munkavállalók szolgáltatások nyújtása keretében történő kiküldetéséről szóló irányelv javasolt módosítása kapcsán tizenegy tagállam nemzeti parlamentje részéről megfogalmazott kifogásokat. Ehelyett egy valamennyi tagállam érdekeit figyelembe vevő kompromisszum kialakítása lenne a cél.
A francia államminiszter köszönetét fejezte ki, hogy Magyarország az EU tagállamok közül elsőként ratifikálta a Párizsi Klímaegyezményt. Egyetértés volt abban, hogy az uniós energiapolitika mélyítése során meg kell őrizni a tagállamok jogát a saját energiamixük szabad meghatározására, beleértve az atomenergia felhasználását is.
(Miniszterelnökség)