A kormány 2010 óta tudatosan szervezi, érvényesíti a magyar szuverenitás és függetlenség politikáját egy szövetségi rendszerben, az Európai Unióban - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken az Országházban.

A Magyarország és a közép-európai térség az Európai Unióban, az Európai Unió a világban címmel egyetemi és főiskolai hallgatóknak meghirdetett pályázat díjainak ünnepélyes átadásán Lázár János az EU előtt álló kihívások között említette az unió versenyképességének megőrzését a világgazdaságban, a Brexitet, valamint Európa átalakulását.

Kép letöltéseFotó: Soós Lajos/MTI

Kifejtette: az EU egyre csökkenő mértékben képes hozzájárulni a világ GDP-jéhez, kérdés, hogy a Brexit után mi lesz a helyzet. Fontos megvizsgálni, hogy milyen reformokra van szükség, hogy Európa képes legyen az Egyesült Államokkal, a keleti világgal versenyre kelni, versenyképes legyen és hosszú távon fenntartható életminőséget tudjon garantálni - mutatott rá.

A miniszter szerint az is lényeges kérdés, hogy Nagy-Britannia kilépése veszély vagy lehetőség-e az unió számára. A kormány álláspontja világos: győztesnek kell lennie Európának és Nagy-Britanniának is - jelentette ki. Hozzátette: kilépését követően Nagy-Britannia Magyarország legjelentősebb gazdasági partnere lesz az EU-n kívül.

Kép letöltéseFotó: Soós Lajos/MTI

Lázár János Európa átalakulását illetően úgy látja, két álláspont áll szemben egymással: még nagyobb integrációra, több központi döntésre van szükség vagy erős nemzetekre, amelyek nélkül lehetetlen erős Európát építeni. "Mi nem az egyformaságban, hanem az egyenjogúságban az egyenrangúságban hiszünk" - fogalmazott, megjegyezve: Magyarországnak az erről folytatott vitában intenzíven részt kell vennie.

A tárcavezető kiemelte: a magyar érdeket magyarok közreműködésével tudják érvényesíteni, és ehhez minden fiatalra szükség van, akik készek dolgozni azért, hogy Magyarország erősebb legyen és érdekeit érvényesíteni tudja.

Kép letöltéseFotó: Soós Lajos/MTI

Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője arról beszélt, hogy Magyarország elkötelezett tagja az EU-nak, aktív részese az unióról folytatott vitának és hasznosítja a tagságából származó előnyöket.

Emlékeztetett: nemrég Rómában a tagállamok és az uniós intézmények vezetői áttekintették az Európa előtt álló kihívásokat és arra jutottak, hogy büszkék lehetnek az elért eredményekre, és a kihívások megoldását az EU keretein belül képzelik el, mert együtt tudnak a leghatékonyabban fellépni, hogy Európa prosperáljon és biztonságosabb legyen.

A képviseletvezető szerint az uniós vívmányok érvényesítéséhez jó szakemberek kellenek, ahogyan a tagállamok érdekeinek képviseletéhez, az új szakpolitikák kidolgozásához és az uniós intézmények jó munkájához is. A pályázat azt bizonyítja, hogy ehhez van utánpótlás Magyarországon, jó színvonalú oktatás folyik a felsőoktatási intézményekben - vélekedett.
A díjakat Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Lázár János, valamint Zupkó Gábor adta át.

A pályaműveket nyolc témakörben várták, így lehetett például egy uniós politikáról, egy tagállam uniós tagságról szerzett tapasztalatairól, az egységes piacról, az európai-amerikai kapcsolatokról vagy a Brexitről írni. A pályázatokat az Országgyűlés elnöke által felkért szakértőkből álló bírálóbizottság értékelte. A nyertesek pénzjutalomban részesültek, továbbá egy kétnapos brüsszeli tanulmányúton vehetnek részt.

(MTI)