Miniszterelnökség, a jogi szabályok betartása mellett és több művészettörténész és igazságügyi képszakértő egymástól független szakvéleménye alapján vásárolt festményeket a Magyar Állam számára - ezáltal gyarapítva a magyar kulturális vagyont.

A képek kiválasztásáról, illetve azok vételi árának meghatározásáról, - az állami vagyonnal való gazdálkodásról szóló 254/2007. (X. 4.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdésére tekintettel és annak 54. § (10a) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján kiadott, a Miniszterelnökség vásárlási szabályzatáról szóló 35/2016. (XI. 30.) MvM utasítás 7. § (1) bekezdésének megfelelően - neves szakértők véleménye alapján született döntés.

A szakmai vizsgálatára felkért művészettörténészek és igazságügyi képszakértők egymástól függetlenül készített szakvéleményei, - minden művész, valamennyi alkotásával kapcsolatban megállapítják, - hogy a festőművészek különböző stílustörténeti korok legnevesebb képviselői, a vizsgált képek pedig az alkotók kiemelkedő munkái. Az alkotások nemzetközi értékét minden esetben a magyar hatósági nyilvántartásban szereplő, szakterületi és értékbecslési szakértők állapították meg.

A Miniszterelnökség a szakvélemények és értékbecslések megismerését követően a közbeszerzésekről szóló 2015. évi CXLIII. törvény 98. § (2) bekezdés d) pontja szerinti közbeszerzési eljárás eredményeképpen kötött szerződést a képek tulajdonosával. A vásárlási szabályzat szerint a műkincsek beszerzéseknél közbeszerzési bírálóbizottság működött, így a Magyar Állam és a magyar kultúrtörténet számára páratlan műkincsek, közbeszerzési, jogi és pénzügyi szakemberekből álló bizottság felügyelete mellett kerültek megvásárlásra.

(Miniszterelnökség)