Nincs semmi új a Nap alatt a Transparency International Magyarország (TI) által közzétett legfrissebb tanulmányban. Amit a TI megállapít, az nem több, mint amit a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Lázár János azóta hangsúlyoz, hogy a Miniszterelnökség 2013 augusztusában átvette az "állam az államban" működő Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, majd 2014-ben megszüntette azt.

A 2007-ben létrehozott fejlesztési rendszer átláthatatlan, korrupt, a magyar gazdaság érdekeit figyelmen kívül hagyó rendszer volt, amelyet 2010-ben csak korrigálni tudtunk a brüsszeli szabályok miatt, gyökeresen megváltozatni 2014-ben nyílt lehetőségünk.

Akár a Transparency International, akár más civil szervezetek bármilyen szabálytalansági gyanúra hívták fel a kormány figyelmét, a Miniszterelnökség azonnal intézkedett. Azonnali és soron kívüli vizsgálatot rendelt el. És ha ezt követően szükséges volt, büntető-feljelentési intézkedést tett.

A közbeszerzéssel kapcsolatos kritikát a kormány mindig is komolyan vette, folyamatosan javítjuk a közpénzek felhasználásának jogi és intézményi kereteit.

Az Európai Unió 28 tagállamában azonos a kérdés: az uniós jogszabályok maradéktalan betartása mellett, hogyan lehet a nemzetállamok gazdaságait megerősíteni.

A 2015. november 1-jén hatályba lépett új közbeszerzési törvény ilyen irányba mutat; a társadalom és az érintett szervezetek több mint egy éves egyeztetése során került elfogadásra. Az új törvénybe a társadalmi egyeztetése során érkezett észrevételeket, köztük a Transparency International transzparenciát és korrupció-mentességet biztosító javaslatai is beépültek.

A jogszabállyal a kormány és a parlamenti kormánytöbbség egyértelmű jelzést adott mindenkinek - így a Transparency International- nek is. Nyitott kapukat döngetnek. Ennek a szándéknak megfelelően vesz részt a kormány, több állami vezetőt is delegálva, a Transparency International soron következő, 2015. decemberi rendezvényén.

(Miniszterelnökség)