Alkalmi bélyegblokkot adott ki a Magyar Posta a Seuso-kincsek hazahozatala alkalmából. A Magyarországra visszakerült hét kincset ábrázoló blokkot hétfőn bocsájtották forgalomba.
A bélyegblokk Országházban tartott hétfői bemutatóján Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter felidézte, hogy a magyar állam 24 éve törekszik a Seuso-kincsek tulajdonjogának érvényesítésére, és több mint 20 évnyi kutatómunka, pereskedés és nyomozás után sikerült a kincsek hét darabját Magyarországra visszahozni.
"A gyűjtemény ezen része dokumentálja a származási helyet és azt, hogy mi, magyarok joggal jelentkeztünk a tulajdonra" - mutatott rá, hozzátéve, hogy a gyűjtemény ezen része számos pannon-vidéki motívumot tartalmaz.
A miniszter elmondta, hogy a kormány törekszik a gyűjtemény második részének megszerzésére is, ez ügyben már folynak a tárgyalások. Emellett felkérték a Magyar Tudományos Akadémiát, hogy a British Museummal és más nemzetközi tudományos szervezetekkel együttműködve végezzen olyan vizsgálatokat a kincseken, hogy összevessék őket a Nemzeti és a Szépművészeti Múzeumban található korabeli, valamint a pannon-vidékről származó más tárgyakkal, hogy megerősíthessék az elmúlt harminc év kincsekkel kapcsolatos tudományos feltételezéseit.
"Szeretnénk nemzetközi szakértők által is alaposabb kémiai, laboratóriumi vizsgálatoknak alávetni ezeket a műtárgyakat, és bízunk abban, hogy Magyarország a Seuso-kincssel ismét vissza tud kapcsolódni azon nemzeteknek a sorába, amelyek a nemzetközi kultúrtörténeti értékek között valami páratlannak a birtokosai" - hangsúlyozta.
Szarka Zsolt, a Magyar Posta Zrt. vezérigazgatója felidézte, hogy az első magyar bélyegsorozatot 1867 nyarán bocsátották ki, de még Bécsben gyártottak le. A magyarországi gyártás csak 1871-ben indult el.
"A Magyar Posta missziójának tekinti, hogy a bélyegeken keresztül vigyen hírt történelmünkről és a számunkra fontos eseményekről a világba, hiszen erre a célra a bélyegképek tökéletesen alkalmasak" - fogalmazott. Kiemelte: a kincsek Magyarországra kerülésével több évtizedes misszió ért véget, amelynek a Posta mindenképp emléket kívánt állítani.
A bélyegblokkon és annak bélyegképein a Vadász-tál, a Geometrikus tál, a Dionysos-kancsó, a Mosdótál, a két Geometrikus kancsó és az Illatszeres doboz látható. A blokk fekete sorszámozású alapváltozata mellett piros sorszámozással úgynevezett vágott változat is megjelent. A bélyegblokkon lévő ezüsttárgyakat dombornyomás és diffrakciós fólia alkalmazása teszi különlegesebbé, a blokkon pedig UV-fényben a kincs névadó darabjaként is ismert ezüst Vadász-tál központi, kör alakú mezőbe foglalt jeleneteit keretező latin nyelvű verses felirat és annak magyar nyelvű verses fordítása olvasható.
A blokk Benedek Imre grafikusművész tervei alapján a Pénzjegynyomda kivitelezésében készült, 74 ezer alap- és 6 ezer darab vágott változatban.
(MTI)