A kormány nem szünteti meg az AKG támogatásokat - ahogyan arról a Földművelésügyi Minisztérium tegnap már beszámolt -, hanem az új támogatási időszakban hatékonyabban fogja támogatni a magyar gazdák környezetvédelmi intézkedéseit. Az új rendszer életbe lépéséig a kormány átmeneti finanszírozás bevezetésére készül.

Az AKG az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap agrár-környezetgazdálkodási programja, amelyben a támogatás a környezet állapotának javítását szolgáló, a gazda által önként vállalt többletkötelezettség teljesítéséhez kötődik.

Ilyen többletvállalás lehet például, ha egy gazdaság a korábbi működéséhez képest kevesebb vegyszert használ, ezért csökken a terméshozama. A támogatás a kieső bevétel, ill. adott esetben felmerülő többletköltségek kompenzálását célozza, tehát nem alanyi jogon jár, és nem lehet eszköze a nehéz helyzetbe került gazdaságok megmentésének sem. Valótlan az az állítás, hogy a kormány lemondott volna uniós támogatásokról.

Az AKG-támogatások a vidékfejlesztési alap részei. A Magyarország számára 2020-ig felhasználható vidékfejlesztési források összege ugyanakkor jogszabályban előre biztosított, nem csökkenhet. Az Európai Unió által felkínált lehetőség a most lejáró AKG támogatási program meghosszabbítására csak a 2014-2020-as költségvetési keret terhére lett volna lehetséges. Így viszont az állattenyésztésre, kertészetre, öntözésre és más, munkahelyteremtő fejlesztésekre felhasználható összegeket kellett volna csökkenteni.

Az Európai Unió új Közös Agrárpolitikáját késedelmesen fogadták el. Emiatt az Európai Bizottság átmeneti évnek nyilvánította a 2014. évet, ami azt jelenti, hogy csupán négy hónappal, tehát ez év december 31-ig lehetett volna kitolni a program lejárati idejét, amely azonban két, a mezőgazdaság szempontjából inaktív hónapot is magában foglal. Az eddigi résztvevők kifizetései folyamatosak, az érintettek 2009. szept. 1. és 2014. augusztus 31-ig vállalt kötelezettségeik utolsó évét is teljesítve az eddig szokásos módon jutnak hozzá a támogatási összeghez idén év végén illetve jövőre, év elején.

A támogatások kifizetésének egyetlen feltétele a gazdálkodók által vállalt kötelezettségek maradéktalan betartása és a kötelező adatszolgáltatás teljesítése. Az AKG program folytatódik a 2014-2020 közötti időszakban: a kormány tervei szerint legalább 170 milliárd forintot biztosít a gazdák számára ilyen címen. Ugyanakkor, a gazdák helyzetét figyelembe véve, a kormány szükségesnek tartja a 2014. augusztus vége és az új program indulása közötti átmeneti időszak áthidalását, ezért a Miniszterelnökség és a Földművelésügyi Minisztérium megvizsgálja a nemzeti költségvetésből történő finanszírozás lehetőségét.

(Miniszterelnökség)