2016-ra lezárult a válságkezelés, megvalósult a stabilizáció, és elindult a növekedési fordulat. Közös céljaink eléréséhez és a gazdasági felzárkózás garantálásához szükség van az európai uniós átlagot meghaladó gazdasági növekedésre.

A gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés érdekében fel kell használnunk a költségvetés többletforrásait és az európai uniós forrásokat. Az adócsökkentés költségvetése a polgári Magyarország megteremtésének legfontosabb tartópillére.

Stabil pénzügyek, tartós gazdasági növekedés

A kormány továbbra is elkötelezett a pénzügyi stabilitás megőrzése és a gazdasági növekedés ösztönzése mellett. A 2016-os költségvetés 2,5%-os gazdasági növekedéssel és 2,0%-os költségvetési hiánnyal számol. Változatlan cél az államadósság további csökkentése, az államadósság-mutató a tervek szerint 73,3%-os GDP-arányos szintre csökken.

Versenyképesség

A tavalyi év kiváló teljesítményét követően idén és jövőre is folytatódhat a magyar gazdaság növekedése. 2016-ban 2,5%-kal bővülhet a bruttó hazai össztermék. A kormány a hazai autóipari kapacitások kiépítése és a kapcsolódó beszállítói hálózat növekedése miatt az ipari termelés és az export további bővülésével számol. A kormány az elkövetkező években is támogatja a magyar kivitelt a kkv-szektor finanszírozási programjaival. Ezek a programok hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar kis- és középvállalkozások egyre nagyobb arányban tudjanak a külföldi piacokon megjelenni.

A tavalyi év rekordszintű teljesítménye után idén a beruházások további bővülése várható. Ehhez – az EU-s források fokozott lehívása mellett – a kkv-szektort támogató hitelprogramok és a kedvező hozamkörnyezet is hozzájárulnak. A vállalkozások a kormánynak az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) kötött megállapodása értelmében 2016-tól sokkal több forráshoz juthatnak, hogy növelhessék versenyképességüket. Az a cél, hogy a banki hitelezés még inkább növekedjen.

Több uniós forrás

A korábbi sikeres tárgyalásoknak köszönhetően a 2014-2020 közötti tervezési időszakban összesen 12 ezer milliárd forint uniós forrás érkezik majd Magyarországra. A kormány célja, hogy a fejlesztési, beruházási támogatások legalább 60%-át gazdaságfejlesztésre és munkahelyteremtésre fordítsa. Ez az elkötelezettség már a 2016-ös költségvetésben is jól tükröződik. Szintén fontos célkitűzés, hogy Magyarország az összes rendelkezésre álló uniós forrást lehívja. A kormány kiemelten kezeli az uniós támogatások felhasználását, az uniós forrásból megvalósuló programokra, beruházásokra több mint 1400 milliárd forintot költ a költségvetés, amely a GDP 4,0 százaléka. Ennek részeként több száz milliárd forint jut szociális, egészségügyi és oktatási fejlesztésekre. Ezek a források a közlekedés, a környezetvédelem és a gazdaságfejlesztés területén, valamint a terület- és vidékfejlesztési célok megvalósításában is kiemelkedő szerepet kapnak.
Ahogy idén, 2016-ban is a pályázók a korábbinál már jóval átláthatóbb, egyszerűbb és ésszerűbb pályázati eljárásokkal számolhatnak. A magyar kormány tartalmilag és formailag is átalakította a 2014-2020-as uniós források felhasználásának rendszerét. Az átalakítás egyik legfontosabb célja, hogy a források felhasználása koncentráltabbá váljon és egyúttal világos fókuszokat fogalmazzon meg a vállalkozások számára.

(Kormányzati Információs Központ)