Magyarország jó szomszédként, erejéhez mérten mindent megtesz Ukrajna és Kárpátalja támogatásáért - jelentette ki a Miniszterelnökség Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és Kárpátalja fejlesztési feladatainak koordinálásáért felelős kormányzati biztosa.

Grezsa István a Tandem 2016 elnevezésű, Kárpátalján elkészített szociológiai felmérés bemutatása alkalmából mondott köszöntőt. Hangsúlyozta: Kárpátalja ma a világon élő magyar kisebbség  legérdekesebb területe.

Kép letöltéseFotó: Patterman Renáta

Hozzátette: a kutatásra azért volt szükség, mert az Ukrajnát sújtó háború miatt ma a magyar közösségek közül a kárpátaljai a legveszélyeztetettebb.

Elmondta: november 24-25-én ukrán-magyar miniszterelnöki találkozóra kerül sor Budapesten. Erre annál is inkább szükség van, mert az ukrán sajtóban megszaporodtak a magyar revizionizmusról szóló álhírek.

Ugyanakkor a megbeszélésen szó lesz a határmenti infrastruktúra kiépítéséről is, annak érdekében, hogy európai módon lehessen átkelni egyik országból a másikba - mondta Grezsa István.

Kép letöltéseFotó: Patterman Renáta

Az 1200 fő, 800 ukrán és 400 magyar nemzetiségű bevonásával elkészült reprezentatív kutatásból a többi között kiderül, hogy az 1,2 millió lakosú Kárpátalján 156 ezer magyar él, vagyis a lakosság 12,65 százalékát alkotják. Az ukránoknál az ukrán identitás, a magyaroknál pedig a kárpátaljai magyar identitás a meghatározó. Utóbbiak 61 százaléka református vallású.

Az is kiderül, hogy mindkét népcsoport a valóságosnál kétszer akkorának gondolja Kárpátalján a magyar etnikum arányát, mint az a valóságban. Az ukránok pedig jobbnak látják a két nemzet kapcsolatát, mint a magyarok.

Továbbá megyei szinten 78 százalék látja együttműködőnek a két nép viszonyát.

A magyarok 71 százaléka rendelkezik magyar állampolgársággal és további 17 százalék tervezi annak megszerzését.

A kettős állampolgárságot csupán a helyi ukránok 9 százaléka ítéli el - derül ki a Nemzetpolitikai Kutatóintézet által koordinált, ukrán partnerek bevonásával készült felmérésből.

(MTI)