Az állam, a közszféra hatékonyabbá tétele nem képzelhető el olyan elhivatott tisztviselői kar nélkül, mely tagjainak munkáját az állam anyagilag is megbecsüli.
A kormánynak szándékában áll a közszolgálati életpályamodellt 2016. július 1-jével elindítani, mely kiszámíthatóvá tenné a közszférában dolgozók életpályáját. Szándékunk szerint ezen életpályamodell mintegy nettó 30-50 százalékos keresetnövekedést eredményezne – jelentette ki Dr. Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetségének 25 éves jubileuma alkalmából tartott rendezvényen.
Latorcai Csaba emlékeztetett rá, hogy a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetségének elmúlt negyedszázada egybeesik a rendszerváltás utáni Magyarország 25 esztendejével. A Szövetség tagszervezetei ma közel 12 ezer munkavállalót tömörítenek és képviselnek.
Mint elmondta, a jó állam megteremtése céljából a Kormány 2011-ben megalkotta és útjára indította a Magyary Program 11.0-át. A politikus véleménye szerint az állam attól tekinthető jónak, hogy az egyének, közösségek és vállalkozások igényeit a közjó érdekében és keretei között, a legmegfelelőbb módon szolgálja. A versenyképesség két pillére a gazdaságpolitika és az állami működés.
A kormány fontosnak tartja azt is, hogy a jó állam a jogszerűen eljáró polgároknak ne akadályt vagy ellenfelet, hanem támaszt és segítőt jelentsen. Ennek előfeltétele, hogy az állam céljait és működését megismerhetővé kell tenni – hangsúlyozta Latorcai Csaba.
Mint fogalmazott: el kell érni, hogy az állam ügyfelei úgy tekintsenek az államra és tisztviselőire, hogy ők a "mieink", akik közreműködésére, segítségére számítani lehet. Ilyen természetű kötelék pedig csak elkötelezettséggel, áldozatvállalással és magas színvonalú szakmai munkával, végső soron az állampolgárok bizalmának visszaszerzésével és megőrzésével hozható létre. Az ennek megteremtésére irányuló kormányzati személyzetpolitikának két területét nevezte meg a kormány a Magyary Program 11.0-ban. A program tapasztalatait felhasználva a Kormány 2012-ben indította útjára a Magyary Program 12.0-át, melynek fő célja a hatékony nemzeti közigazgatás kialakítása.
Utalt arra is, hogy a Jó Állam elvét leginkább a meghatározott stabil, közjogi alapokon nyugvó közszolgálat kialakítása szolgálja. Ezen cél megvalósítása érdekében a jogalkotó megteremtette a közszolgálati életpálya önálló, munkaviszonytól elkülönült szabályozásának alapját az Alaptörvény 17. cikk 5. bekezdésének elfogadásával. Az Alaptörvény felhatalmazása alapján az Országgyűlés a közigazgatási és igazságügyi miniszter előterjesztésére megalkotta a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvényt, a közszolgálat alaptörvényét, amely 2012. március 1-vel új alapelven állva új kereteket ad.
Hangsúlyozta: a közösen értelmezhető közszolgálati életpálya program keretében összehangoltuk a közigazgatási, a rendészeti és a honvédelmi életpályákat, és – mintegy húsz éves hiányt pótolva – a kabinet megalkotta a Kormány Személyzeti Stratégiáját.
A fenti törekvések jegyében a Kormány 1602/2014. november 4-ei határozatában rendelkezett az Államreform Bizottság létrehozásáról, és meghatározta azokat a fontosabb beavatkozási területeket, amelyekkel a bizottságnak foglalkoznia kell. A Bizottság feladata kettős. Részben a bürokráciacsökkentés programja, az „Államreform II.” elnevezésű program, melynek elemeit ez a határozat tartalmazza.
Az Államreform Bizottságot létrehozó kormányhatározat emellett meghatározta azt az öt beavatkozási területet, melyek feldolgozásával, megváltoztatásával, módosításával a bürokráciacsökkentés programját meg kell valósítani.
A közszférában tervezett béremeléssel kapcsolatban Latorcai Csaba elmondta: a Nemzetgazdasági Minisztérium öt évre előre megtervezte, hogy egy olyan emelkedés legyen, amelynek az első lépése 30 százalékot jelent a kormánytisztviselői karban, és utána három év alatt csúszik fel 50-re, nagyjából 50-75 milliárd forintos évi kiadással jár.
Első lépésként a járási hivatalban dolgozó, ma 70-80 ezer forintot keresőknek a bérét kell határozottan megemelni. Emellett részben az infrastruktúra javítására is sor kerül, hiszen jó néhány járási hivatal- és kormányhivatal-épület felújítása még ebben az évben EU-s pénzből meg fog történni; ez is hozzá fog járulni a munkavállalók munkakörülményeinek javításához.
A kormány célja egy olyan hatékony, a polgárokat szolgáló állam megteremtése, melynek elsődleges tartópillérei a közszféra dolgozói – zárta beszédét a politikus.
(Miniszterelnökség)