A szociális farmok hozzájárulnak a falvak népességmegtartó képességének megújításában, a gazdák elszigetelésének csökkentésében, valamint a munkaalapú jövőkép széles körű elterjesztésében – jelentette ki Dr. Latorcai Csaba a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára szerdán, miután a Szimbiózis Alapítvány meghívására látogatást tett a miskolci Baráthegyi Majorságban.

A szociális farmok a szociális és szolidáris elveknek megfelelően működő gazdasági formák, amelyek mezőgazdasági tevékenységet végeznek hátrányos helyzetű személyek (célcsoportok) bevonásával.  A szociális mezőgazdaság gondolatát az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság is támogatja, így a kezdeményezés nem példa nélküli Európában, tekintve, hogy Hollandiában, Norvégiában, Nagy-Britanniában működnek hasonló szociális gazdaságok, melyek magyarországi meghonosítása figyelmet és támogatást igényel.

Ezen gazdálkodási formák által elérni kívánt célok illeszkednek a Nemzeti Együttműködés Programjában található célokhoz, így a szociális farmok működési feltételeinek támogatásával a Kormány elősegíti a foglalkoztatás bővítését, a kis- és közép méretű agrárüzemek stabil működését, a környezettudatosságot, a fenntartható fejlődést a hátrányos helyzetűek termelésbe való bevonását. A szociális farmok hozzájárulnak a vidéki környezet vonzóbbá tételében, a falvak népességmegtartó képességének megújításában, a gazdák elszigetelésének csökkentésében és a munkaalapú jövőkép széles körű elterjesztésében.

Az új szemléletű farmok eredményes működési feltételei a speciális szabályozási háttér megerősítésével teremthetőek meg. Ezen kezdeményezések sikeres megvalósítása érdekében Dr. Latorcai Csaba helyettes államtitkár ígéretet tett, hogy elősegíti a működéshez szükséges jogi keretek biztosítását, hogy minél több szociális farm létesüljön Magyarországon.

(Miniszterelnökség)