Sátoraljaújhelyen tartották a Nemzetiségi Önkormányzatok XXII. Interetnikus Találkozóját. A rendezvényen, a Magyarországon élő nemzetiségeket érintő legfontosabb jogszabályi változásokról, valamint a nemzetiségi önkormányzatok identitás megőrző szerepéről tartott előadást Dr. Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára.

A politikus beszédében a nemzetiségi önkormányzatokat – amelyek a nemzetiségi közösséget megillető jogosultságok érvényesítésére, a nemzetiségek érdekeinek védelmére és képviseletére, a feladat- és hatáskörébe tartozó nemzetiségi közügyek intézésére jöttek létre – a nemzeti identitás megőrzése egyik fontos eszközének nevezte. Hangsúlyozta, hogy a nemzetiségi önkormányzatok szerepe az adott település életében vitathatatlan, helyi szinten az adott nemzetiség legmagasabb képviseleti fóruma.

Szólt azon jogszabályi garanciákról, melyek a közigazgatási eljárások során a saját nyelvhasználatra adnak lehetőségek. Azon településeken, ahol valamely nemzetiségnek a népszámlálás során regisztrált aránya meghaladja a tíz százalékot, a helyi önkormányzat köteles a települési nemzetiségi önkormányzat kérésére biztosítani, hogy a közigazgatási eljárás során alkalmazott nyomtatványok nemzetiség nyelvén is rendelkezésre álljanak.

A helyettes államtitkár beszélt a jövő év elejétől várható, nemzetiségeket érintő legfontosabb jogszabályi változásokról is, valamint hírt adott a nemzetiségi költségvetés növeléséről, ami a Kormány elkötelezettségének újabb bizonyítéka a nemzetiségi kultúra megőrzése terén. A magyarországi nemzetiségek 2010-ben 3,2 milliárd forint támogatásban részesültek, ez az összeg 2016-ban 8,3 milliárd forint volt, míg 2017-ben 8,7 milliárd forintra emelkedik.

(Miniszterelnökség)