Hazánk XX. századi történelme nem kevés tragédiát hordoz a szíve alatt. Ezek között vannak az egész országot, és vannak helyi közösségeket megrázó események. Ami Szatmárököritón történt 1910. március 27-én, az a magyar nemzet tragédiája volt – mondta Danku Csaba Ököritófülpösön, ahol a tűzkatasztrófa áldozataira emlékeztek.

Az éppen 105 éve a katolikus egyház egyik legnagyobb ünnepén, húsvét vasárnapján történt tűzkatasztrófa, a mai napig élénken él a falubeliek és a megye emlékezetében. A lángok 312 ember halálát okozták.

Kép letöltése

A szerencsétlenség évfordulóján tartott megemlékezésén, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára elmondta: húsvét első napján bált rendeztek a faluban, egy szalmatetős csűrben, amelynek kapuját rázárták a mulatókra, nehogy bemehessen az, aki nem fizet. A tánc hevében valaki leverte a petróleumlámpát, és a csűr lángba borult.

A környező falvakat is ideszámítva egy hétig tartott az áldozatok búcsúztatása. Öt évig nem soroztak katonát a faluból, hat évig nem volt esküvő, tíz évig bált sem rendeztek Szatmárököritón. A veszteség, a fájdalom kitörölhetetlen a település múltjából, történetéből. A tragédia híre országosan elterjedt, még Móricz Zsigmond is megörökítette a Nyugatban, valamint A fáklya című regényében.

Kép letöltése

Danku Csaba beszédében hangsúlyozta: fontos, hogy ápoljuk történelmünket, ápoljuk az elhunytak emlékét, még ha sokszor fájdalmas emlékek is törnek elő az emberből. Éppen ezért állított emlékművet a falu a tragédia áldozatainak, az első világháború után. Mint mondta: az ilyen események azonban mindig lehetőséget adnak egy új kezdetre. Magyarország történelme során sok új kezdetet vallott magáénak, ezek közül kevés volt azonban valós. 1990-ben megtörtént a rendszerváltoztatás, amitől azt vártuk, hogy lezárunk egy válságos időszakot. 20 évvel később azonban már tudtuk, hogy nem minden álmaink szerint történt. 2010-ben ezért döntött Magyarország egy újabb váltás, egy újabb korszak megnyitása mellett. Közösen a vidékkel, a külhonban élő magyarokkal együtt.

A politikus a beszéde végén hangsúlyozta: ma már nincs különbségtétel a fővárosi és a vidéki ember között. Kimentettük az önkormányzatokat az adósságcsapdából, újra lehetőséget teremtettünk a vidéki embereknek egy valós élethez, és soha nem látott fejlesztéseket kezdtünk, illetve kezdünk meg ezután is – jelentette ki.

(Miniszterelnökség)