A jog, illetőleg a jogalkotás egyidős a civilizációval történetével, fejlődése a társadalom fejlődéséhez köthető – erről Dr. Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára beszélt, a “Jogalkotás Érthetően a Pontos Megfogalmazás Művészete” című nemzetközi konferencián.
A helyettes államtitkár a budapesti rendezvényen hangsúlyozta: a jogszabályok jelen vannak mindennapi életünkben, és azok hatásai és előírásai befolyásolják társas magatartásunkat, élethelyzeteinket. Beszédében felhívta a figyelmet arra: a jogi tankönyvek is előírják a jogalkotásnak és maguknak a jogszabályoknak a legfontosabb elvét. Vagyis azt, hogy azok szabatosak, valamint közérthetőek legyenek. Ezért hatályos törvényeink is elengedhetetlennek tartják, hogy az élethelyzetetek, az ügyletek, a mindennapi élet legfontosabb szabályai közérthetően, mindenki számára világos módon kerüljenek megfogalmazásra, amivel biztosítható a normák társadalmon belüli széles körben való betartatása.
Dr. Latorcai Csaba szerint rendkívül fontos, hogy a társadalom legszélesebb rétegei is bekapcsolódhassanak a jogszabályok előkészítésébe, elősegítve ezzel a közjó érdekében a jogi szabályozás sokoldalú megalapozását, ezzel pedig a jogszabályok minőségének és végrehajthatóságának javítását, amelyek együtt a jó állam elengedhetetlen feltételei.
„Az emberek véleménye nem akadály, hanem maga a megoldás.” A Nemzeti Együttműködés Programja az idézett mondattal hitet tesz amellett, hogy a társadalom legszélesebb rétegeinek legyen lehetősége arra, hogy a jogszabályok előkészítése során kifejezhesse véleményét, javaslatait egy jogszabállyal kapcsolatosan.
(Miniszterelnökség)