Ünnepi tudományos konferenciát tartottak az Újvidéki Egyetemhez tartozó szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar tízéves fennállásának alkalmából, amelyen Dr. Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára az integrált emlékezetkultúráról tartott előadást.

Előadásában egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy az emlékezetkultúra hatékonyan hozzájárulhat az egyének és a közösségek identitásának formálásához és önbecsülésének megerősítéséhez, ami társadalmi szempontból a közösségek múltjának folyamatos rekonstruálását szolgálja, ezáltal a jelenről és a múltról kialakult ismereteinket, ön- és világképünket alapvetően meghatározza.

A történelmi emlékezet eredményeképpen egy kanonizált kultúra keletkezik, amely biztosítja a jövőre nézve a társadalmi egységet, kulturális stabilitást. Az emlékezetkultúra formálásával hozzá tudunk járulni a szolidaritás, az együttműködés, illetve az egymás iránti felelősségvállalás eszméjének megerősítéséhez. A kormányzat fontos feladata egy olyan integrált nemzeti emlékezetkultúra kimunkálása, amely egyaránt törekszik a méltó megemlékezésre a XX. század minden ártatlan áldozata iránt. Ennek szellemében törekedni kell, hogy megfelelő módon emlékezzünk meg az I. és a II. világháború katona és civil áldozatairól, a trianoni trauma elszenvedőiről – elsősorban az anyaországtól elszakított, származásuk miatt sérelmeket szenvedett magyarok millióiról, a náci és a kommunista diktatúra áldozatairól, az 1956-os forradalom és szabadságharc, valamint az azt követő megtorlások áldozatairól a XX. század folyamán kitelepítettek százezreiről.

(Miniszterelnökség)