Ideje, hogy mi magyarok is meghalljuk az idők szavát, és elkezdjük újjáépíteni közösségeinket, nemzetünk közösségét, és kultúráját. Ideje, hogy ismét büszkék legyünk a nyelvünkre, a szokásainkra, nemzeti identitásunk jelképeire, vagyis a magyarságunkra – jelentette ki Danku Csaba a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett ünnepségen.

A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat, a Kölcsey társaság, valamint Szatmárcseke Község Önkormányzata által a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett ünnepségen Danku Csaba elmondta: a magyar kultúra, életünk érdekében kifejtett cselekvés, és nemzeti azonosságtudat is egyszerre. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára kiemelte: a Magyar Kultúra Napja az a nap, amikor főhajtással emlékezhetünk meg legfontosabb közös kincseinkről, azokról, amelyek minősítést adhatnak létünknek, amelyek megkülönböztetnek bennünket más népektől.

Mint mondta, a XX. században a technika elképesztő fejlődése és a globalizáció révén nemcsak Magyarországon, hanem az egész nyugati világban is gyengülni, sorvadni kezdett a nemzeti kultúra, azonban ma már érzékelhető, hogy e téren is nagy változások zajlanak a világban, így Európában is. „Egyre többen és többen kezdik belátni, hogy mégse lenne jó az, ha az egész világon mindenütt csak egyféle zenei stílus, egyfajta tánc, vagy éppen építészeti stílus lenne. A nemzeti kultúra felvirágoztatása, felszínre hozása minden nemzetnek érdeke, amely stabil jövőt képzel el magának”- fogalmazott, majd hozzátette: a kultúra hozzájárul nemzeti identitásunk megőrzéséhez, megerősítéséhez.

Kép letöltéseFotó: Miniszterelnökség

A helyettes államtitkár szólt arról is, ma már senki sem vitatja azt, hogy globális kultúra nem létezhet európai kultúra nélkül, európai kultúra nincs nemzeti kultúrák, így magyar kultúra nélkül, és magyar kultúra nincs a helyi közösségek kulturális élete nélkül. „Helyi kulturális élményekre van szükség, helyi szellemi életre, amely olyan minőségi kínálatot hoz létre, amely fölveszi a versenyt a mennyiségi kínálattal. De ehhez közösségek kellenek, mert életképes kultúra csak közösségben terem.” – emelte ki.

Danku Csaba szerint a Magyar Kultúra Napja akkor válhat igazán ünneppé, ha feladataink jegyében számvetést készítünk , hogy milyen módon kell, a ránk hagyott kulturális örökségünkkel felelősséggel bánnunk. Fontos, hogy mindezt tovább kell adni az következő nemzedéknek is, hiszen „nekünk kell értékes mintát felmutatnunk, a kultúra értékeit becsülnünk, törvényei szerint élnünk, és tanulságait érvényesítenünk.”

A helyettes államtitkár emlékeztetett arra is, hogy 2010 a kultúra világára is új időket hozott. Ezzel kapcsoltban megjegyezte: az új gondolkodásmód legfontosabb üzente az, hogy a kultúrára, mint értékre tekint a kormányzat.

Mint mondta, a kultúra teremti meg az egyének, a közösségek önbecsülésének kereteit, formáit. A kulturális versengés hazai és nemzetközi színtéren a kreativitás ösztönzője – többé, erősebbé, sikeressé válásunk útja.

Rámutatott: „ideje hogy mi magyarok is meghalljuk az idők szavát, és elkezdjük újjáépíteni közösségeinket, nemzetünk közösségét, és kultúráját. Ideje, hogy ismét büszkék legyünk a nyelvünkre, a szokásainkra, nemzeti identitásunk jelképeire, vagyis a magyarságunkra!”

Danku Csaba szerint fontos, hogy a magyarság megőrizze kultúráját, anyanyelvét, hagyományait, értékeit. „Mert ha ezt tesszük Petőfik, Kossuthok, Széchenyiek, Festeticsek alkotó szelleme és mozgósító ereje lesz velünk, akiknek példájukból csak tanulhatunk” – zárta beszédét a helyettes államtitkár.

(Miniszterelnökség)