Dr. Latorcai Csaba a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára szakmai előadást tartott 2015. szeptember 15-én a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szirmabesenyőn a Holdudvarban - Városok vidéke elnevezésű rendezvényen.

Szirmabesenyőn, a Szirmay kastélyban megszervezett rendezvény célja, hogy egy külön fórum keretében megvizsgálja a város és agglomerációjának együttműködési lehetőségeit, a nagyobb városok agglomerációs településeinek kitörési pontjait, illetve a városok és vidékük együttműködésének lehetőségeit a vidékfejlesztésben.

A Miniszterelnökség helyettes államtitkára "az önkormányzatok és a civilek együttműködése a településfejlesztésben" című előadásában beszélt a nagyváros és agglomerációjának fejlődési lehetőségeiről, szemléltette a nagyváros és a vidék egyenlőtlenségének hazai viszonyait. Előadásának középpontjában a civil szervezetek szerepe és funkciói az önkormányzatok működésében, valamint a civil szervezetek szerepe a területfejlesztésben állt.

Dr. Latorcai Csaba felhívta a figyelmet a civil szektor jelentőségére, tekintve, hogy ezen szervezetek szolgáltató, forrásteremtő, kommunikációs, döntés-előkészítő. legitimációs, mozgósító, presztízsnövelő funkciójuk révén nagyban hozzájárulnak az önkormányzatok és a civil szervezetek közötti viszonyok fejlődéséhez, ezen túl szerepük megkérdőjelezhetetlen székhely-településük és tágabb környezetük fejlődésében is.

Előadásában kitért a civil-civil együttműködésre is, illetőleg arra figyelmeztetett, hogy egy-egy szervezet lehetősége önmagában általában nagyon korlátozott, ebből kifolyólag a civil szerveztek is törekszenek a fejlődésre, önmaguk meghaladására. Számos civil szervezet tevékenysége gyakran egy nagyobb országos vagy globális összefüggésrendszerbe, problémakörbe ágyazódik, a szervezet célja pedig, ennek helyi, vagyis lokális leképezése. Ugyanakkor az alapvető problémák nem oldhatók meg helyi szinten, hívta fel a figyelmet a helyettes államtitkár hozzátéve, hogy a civil szerveztek összefogássál megtöbbszörözhetik erejüket és befolyásukat.

Hangsúlyozta, hogy pótolhatatlan szerepe van a civil szervezeteknek a vidékfejlesztésben, továbbá szerepük pótolhatatlan a fejlődési irányok és célok meghatározásában, emiatt ezen szerveztek jelenléte és működése önmagában is előnyöket hordoz, amelyek megjelennek egy terület gazdasági fejlettségében, a szervezetek által nyújtott szolgáltatásokban, illetőleg a helyi és speciális igényekhez való alkalmazkodásban, innovatívitásban, ezért kihagyhatatlan elemei a térségi fejlődésnek, fejlesztésnek.

(Miniszterelnökség)