A Kormány az egyes gázmérők felülvizsgálatához és cseréjéhez kapcsolódóan újabb rendeletmódosításról döntött.

Ennek értelmében a gázmérők korábban előírt felülvizsgálatáról a szolgáltatók be kell hogy számoljanak a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak. A MEKH ez alapján megvizsgálja, hogy a mérők kiválasztása és az azzal kapcsolatos ügyfél-tájékoztatás minden esetben megfelelt-e a jogszabályoknak. Ha a Hivatal ezen a téren mulasztást fedez fel, a szolgáltatónak visszamenőleg meg kell térítenie a hibásan felszámított tarifa halmozott összegét.

A döntés alapján kedvező változás még a mérőcserét ingyenesen igényelhetők körének bővítése. A jövőben nem csak az egyetemes szolgáltatásban részesülők, hanem a mérőcsere folytán egyetemes szolgáltatásra jogosulttá válók és a közintézmények (iskolák, óvodák, kórházak) számára is ingyenes lenne az új berendezésre történő áttérés. A korábbi gyakorlattal szemben a szükséges kiviteli tervek és a beruházás költségeit is a szolgáltatóknak kell állniuk, ami már önmagában egy egyszeri, több százezer forintos megtakarítást jelent.

Idén nyáron lépett életbe az a szabályozás, amely szerint a földgázelosztó társaságoknak meg kell vizsgálniuk, hogy a 20-100 m3/óra fogyasztású, központi mérőegységgel rendelkező ügyfeleknél a ténylegesen felhasznált földgázmennyiség illeszkedik-e a felszerelt gázmérő teljesítményéhez. A mérő kisebbre cserélése ugyanis alacsonyabb alapdíjat eredményez.

Az állami FŐGÁZ már megkezdte ennek a jogszabálynak a végrehajtását, elsőként az érintett társasházak körében. A felmérés itt már lezárult, több társasháznál már a mérőcsere is megtörtént. A jogosult társasházak éves szinten több százezer forintot tudnak megtakarítani a FŐGÁZ csereprogramjának köszönhetően; az intézkedés Budapesten mintegy 2200 lakást érint. Az egyetemes szolgáltatáson kívüli ügyfelek körében még tart a vizsgálat. Ebben a körben döntően civil szervezetek, kisvállalkozások, közintézmények élhetnek majd az ingyenes és a rezsi csökkenését jelentő mérőcsere lehetőségével. A ma már a nemzeti közműszolgáltatás részeként működő FŐGÁZ alapelve, hogy a külföldi részvényesek elvárásai helyett a magyar földgázfogyasztók érdekeit helyezze előtérbe, minden esetben fair módon járjon el, így kizárólag azért a szolgáltatásért kérjen pénzt, amit az ügyfél igénybe vesz.

(Miniszterelnökség)