A 170 esztendővel ezelőtt történtek rácáfoltak arra a tételre, hogy egy kis nemzet kevés beleszólással bír a történelem kerekének helyes irányba való fordításában – mondta ünnepi beszédében a Miniszterelnökség helyettes államtitkára 1848. március 15-e 170. évfordulóján a clevelandi magyarság ünnepi megemlékezésén.

Latorcai Csaba hozzátette: az 1848-ban történtek megfordították ezt a tételt még akkor is, ha az azt követő szabadságharc el is bukott. Ami akkor történt az a bátorság, az összefogás, a győzelembe vetett hit és a szolidaritás diadala volt - mondta.

A helyettes államtitkár hozzáfűzte: büszkék vagyunk elődeinkre, akik hazánk függetlenségért fegyverrel küzdöttek és többen közülük nemcsak Magyarország, hanem az Egyesült Államok szabadságáért is készek voltak súlyos áldozatokat hozni.

Latorca Csaba beszédében kiemelte azt is, hogy ebből az örökségből táplálkozunk mind a mai napig. Ezért merünk nagyot álmodni úgy, mint 1848 alakítói. Hiszünk abban, hogy az elmúlt esztendőkben meghozott intézkedéseknek köszönhetően, egy kihívásokkal teli geopolitikai környezetben, talán most először van esély arra, hogy ismét egy ígéretes fejlődési pályára álljunk, amely nemcsak a szűken vett és az államhatárok által körülölelt Magyarország valamennyi polgára, hanem a Kárpát-medencében élő nemzetrészeink és a diaszpóra magyarsága számára is meghozhatja a szellemi, lelki, gazdasági megújulást és önmagára találást.

Magyarország ma független, szabad és szuverén ország. Polgárai és a Kárpát-medencében, valamint a diaszpórában élő nemzetrészeink bátran hagyatkozhatnak a demokratikus választásokon döntő többséggel megválasztott kormányra, amelynek egyetlen célja és feladata a magyarság érdekeinek védelme, jólétének biztosítása – húzta alá Latorcai Csaba.

A helyettes államtitkár megerősítette azt is, hogy a kormány kitart céljai megvalósítása és a magyarság védelme érdekében még akkor is, ha az egyre erősödő belső és külső politikai támadások dühös ellenszelében kell is cselekedne, mert a kabinet számára az 1848/49-es forradalom és szabadságharc, valamint annak hősei jelentik az igazodási pontot.

Küzdelmeinkben otthon sem vagyunk egyedül, ugyanakkor érezzük a határon túli és a diaszpóra magyarságának támogatása mellett azon európai nemzetek szolidaritását is, és amelyek fontosnak tartják a nemzeti szuverenitás megőrzése mellett egy az identitásában, önvédelmi reflexeiben megerősödő Európa megújulását is – zárta beszédét Latorcai Csaba.

(Miniszterelnökség)