A Miniszterelnökség műtárgyfelügyeleti hatósági egysége, illetve elődszervezetei (Forster Központ, Kulturális Örökségvédelmi Hivatal) 2004 ősze óta vezeti a lopott-műtárgy nyilvántartást – a jogszabályi rendelkezések alapján – hivatalos jelleggel.

A nyilvántartás nyilvános adatai a szervezet internetes honlapján is megtekinthetők, és kereshetők. 2005 januárja óta az adatbázis mellett egy ingyenes szolgáltatást is fenntart a Műtárgyfelügyelet: az adatbázisba történt minden bejegyzés után kiküldött Lopott Műtárgyak Hírlevél címzettjei között szerepel a lehetséges értékesítői, közvetítői kör egy széles rétege (aukciósházak, galériák, műkereskedők, műgyűjtők, szaksajtó stb. – mintegy 150 címzett).

A fentiek révén biztosítható, hogy nemcsak a Műtárgyfelügyelet egyéb feladatköreiben (pl. védettségi ellenőrzés, kiviteli engedélyezés) végzett munkája során látókörébe kerülő műtárgyak között tudja az ellopott, eltűnt értékeket keresni, hanem az internet biztosította nyilvánosság révén bárki beazonosíthat és bejelenthet keresett és megtalált műtárgyakat. Az elmúlt évek során így – a Műtárgyfelügyelet munkája és adatbázisa alapján – mintegy 400 ellopott, eltűnt műtárgy megkerülését tudta érdemben előmozdítani. A Műtárgyfelügyelet szervezetileg 2014 óta a Miniszterelnökséghez tartozik, az azóta eltelt időszakban is több értékes műtárgyat sikerült visszajutatni jogos tulajdonosának:

 

Rakssányi Rezső (Dezső), raksai (Budapest, 1879 – Szentes, 1950): Fekvő női akt (2007 márciusában budapesti műkereskedésből lopták el, kiviteli engedélyezésen azonosította a Műtárgyfelügyelet)

Révész Imre (Sátoraljaújhely, 1859 – Nagyszőlős, 1945): A Pánem vázlata (2014 januárjában budapesti magántulajdonból lopták el, a visszaszerzést a rendőrség részére biztosított adatszolgáltatással, szakmai tanácsadással segítette a Műtárgyfelügyelet)

 

Gyarmati Bíró Miklós (Gyarmathi Miklós) (Nagysáros, ? – Királyhelmec, 1600/1601?): Keresztyeni felelet... Debrecen, 1598 (a felvidéki (szlovákiai) Eperjes egykori evangélikus líceumának ajándékozott Szirmay-könyvtár állományából került ki jogellenesen feltehetően 2003-ban (vagy azt követően), a visszaszerzést a rendőrség részére biztosított adatszolgáltatással, szakmai tanácsadással segítette a Műtárgyfelügyelet)

Kádár János MSZMP KB főtitkár levelének autográf, aláírt fogalmazványa M. Sz. Gorbacsovhoz, az SZKP KB főtitkárához (Kelt: Budapest, 1987. április 14.) (1987 utáni időszakban tűnt el a Magyar Nemzeti Levéltárnak átadott irattári anyagból, a visszaszerzést a rendőrség részére biztosított adatszolgáltatással, szakmai tanácsadással segítette a Műtárgyfelügyelet)

Aba-Novák Vilmos (Budapest, 1894 – Budapest, 1941): Hölgy kutyával (2015 októberében a szombathelyi magántulajdonból lopták el, a visszaszerzést a lopott műtárgy nyilvántartás nyilvánosságával segítette elő a Műtárgyfelügyelet)

Ismeretlen magyarországi szobrász: Nepomuki Szent János-oltár töredékei Pusztafogacsról, 1760-as évek (a pusztafogacsi kápolnából tűnt el az 1970-es években, vagy azt követően, a visszaszerzést a rendőrség részére biztosított adatszolgáltatással, szakmai tanácsadással segítette a Műtárgyfelügyelet) feltehetően Franciaországban, a 17. század végén készített, Címeres falikárpit (2015. áprilisában budapesti magántulajdonból lopták el, kiviteli engedélyezésen azonosította a Műtárgyfelügyelet)

Ónémet cserépkályha, 1880 körül (2011 áprilisában szentendrei közintézmény, felújítás alatt álló épületéből lopták el, a visszaszerzést a rendőrség részére biztosított adatszolgáltatással, szakmai tanácsadással segítette a Műtárgyfelügyelet)

Böhm Pál (Nagyvárad, 1839 – München, 1905): Emlékek a pusztáról, 1892 (2004 októberében – egy budapesti árverező ház aukciós kiállításából lopták el, a visszaszerzést az érintettek részére biztosított adatszolgáltatással segítette a Műtárgyfelügyelet)

Rudnay Gyula (Pelsőc, 1878 – Budapest, 1957): Ebéd a parkban, 1947 (2011 novemberében budapesti magántulajdonból lopták el, kiviteli engedélyezésen azonosította a Műtárgyfelügyelet)

Czóbel Béla (Budapest, 1883 – Budapest, 1976): Majorudvar (2015. júliusa és szeptembere között budapesti magántulajdonból lopták el, a visszaszerzést a lopott műtárgy nyilvántartás nyilvánosságával segítette elő a Műtárgyfelügyelet)

Glatz Oszkár (Budapest, 1872 – Budapest, 1958): Ülő pásztorfiú, 1943 (2006 szeptemberében budapesti magántulajdonból lopták el, a visszaszerzést az érintettek részére biztosított adatszolgáltatással segítette a Műtárgyfelügyelet)

Czóbel Béla (Budapest, 1883 – Budapest, 1976): Támaszkodó nő (2002 decemberében budapesti magángyűjteményből lopták el, a visszaszerzést a rendőrség részére biztosított adatszolgáltatással, szakmai tanácsadással segítette a Műtárgyfelügyelet)

Aba-Novák Vilmos (Budapest, 1894 – Budapest, 1941): Borovi András katona portréja, 1916 (2005 októberében budapesti magántulajdonból lopták el, a visszaszerzést a rendőrség részére biztosított adatszolgáltatással, szakmai tanácsadással segítette a Műtárgyfelügyelet)

 

A fenti műtárgyakat jogos tulajdonosaik az elmúlt időszakban közvetlenül az azokat birtokló személyektől, illetve a rendőrségtől kaphatták vissza. Három tétel esetében azonban a Műtárgyfelügyelet részére adta vissza az érintett, így azok ünnepélyes visszaadását a Miniszterelnökség társadalmi és örökségvédelmi ügyekért, valamint kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkára, dr. Latorcai Csaba tette meg 2018. április 5-én a Magyar Tudományos Akadémia székházának dísztermében:

 

1)      Feltehetően az 1980-as évek elején a Magyar Tudományos Akadémia Könyvtárának világhírű Kaufmann-gyűjteményéből több mint száz más könyvtári dokumentummal együtt loptak el négy darab, a 19. század második felében nyomtatott, judaica vonatkozású kötetet. Az MTA könyvtári pecsétekkel ellátott köteteket egy a Műtárgyfelügyelet által 2014 májusában tett sajtónyilatkozat alapján azonosította be jóhiszemű birtokosa. Ezt követően a magyar magánszemély a köteteket – ellenszolgáltatás nélkül – átadta a Műtárgyfelügyeletnek, hogy visszajuttassa jogos tulajdonosának.

2)      A 2004 februárjában – egy betörés során – a verőcei Gorka Géza Kerámiamúzeumból ellopott 41 kerámiatárgy adatai között Gorka Géza (Nagytapolcsány, 1894 – Budapest, 1971) által készített dísztálat is nyilvántartásba vette a Műtárgyfelügyelet. Így ez az adat a lopott műtárgyak nyilvános adatbázisában 2008 óta folyamatosan elérhető volt. 2014 februárjában egy vidéki magánszemély kért tájékoztatást, hogy az általa egy bolhapiacon megszerzett tál azonos-e a 2004-es betörés során a közgyűjteményből eltűnt fenti darabbal. Mivel a rendelkezésre álló adatok, fényképek alapján az azonosságot a Műtárgyfelügyelet kétséget kizáróan meg tudta állapítani, a tálat az érintett személy hosszas egyeztetések után ellenérték nélkül, önként jutatta vissza a Műtárgyfelügyeletnek, hogy továbbítsa azt jogos tulajdonosának.

3)      1955-1980 között – tisztázatlan körülmények mellett – a keszthelyi Helikon Könyvtár gyűjteményéből tűnt el Glafey, Adam Friedrich (von) (Reichenbach im Vogtland, 1692 – Drezda, 1753): Adam Friedrich Glafeys Vernünfft und Völcker-Recht (Franckfurt und Leipzig, 1723) című német nyelvű, jogtörténeti kötet. A 18. századi gót betűs, és a lapjain szereplő pecsétek és bejegyzések alapján egykor a zalavári bencés apátság könyvtárába tartozó nyomtatvány – egy berlini antikváriustól lefoglalt anyag részeként – 2015 decemberében INTERPOL megkeresés révén került a Műtárgyfelügyelet látókörébe. A több forrásból történt adatgyűjtés eredményeként – jogellenes eltulajdonítás és az országból engedély nélküli kivitel miatt – rendőrségi feljelentést is született, de a visszaszolgáltatás ezen a csatornán keresztül zsákutcába futott. Ezt követően a Műtárgyfelügyelet az EU közösségi műtárgyrestitúciós jogszabály alapján a német társszervtől kérte a kötet visszaszolgáltatását. Végül a német hatóságok, és a berlini magyar nagykövetség együttműködésével a kötet 2016 őszén kerülhetett haza. A visszaadásra a Helikon Könyvtár lemondó nyilatkozatát követően – a Zalavári Apátság jogutódja – a Pannonhalmi Főapátság Könyvtára részére került sor.

(Miniszterelnökség)