Latorcai Csaba avatta fel Forster Gyula egyházjogász, művészeti szakíró, akadémikus és családja restaurált sírboltját az Esztergom-Szentgyörgymezői temetőben. A Miniszterelnökség helyettes államtitkára az Esztergom Barátainak Egyesülete által szervezett ünnepségen méltatta Forster Gyula művészettörténeti és műemlékvédelmi tudományos munkásságát.
Forster kiemelkedő jogi tudása, kulturáltsága tette lehetővé azt, hogy a korának megfelelő körülmények között, a műemlék-helyreállítások korszerű elvei és tudományos követelményei maradéktalanul érvényesüljenek. Sokoldalúságára jellemző volt az is, hogy a magyar művészettörténet és műemlékvédelem terén végzett tevékenysége mellett egyházi jogi, jogtörténeti területen is kiváló ismeretekkel rendelkezett, melyeket az e tárgyban írott művei is fémjeleznek.
Forster Gyula a magyar művészettörténet és műemlékvédelem területén igazodási pont és példaként szolgálhat a mai szakemberek számára éppúgy, mint ahogy a Jó Állam ethoszát követő kormányzat döntéseiben ennek a szellemiségnek kell tetten érhetőnek lennie. A Forster család sírboltjának restaurálása az Esztergom Barátainak Egyesülete kezdeményezésére a Kormány támogatásával és Esztergom város együttműködésével valósulhatott meg.
Forster Gyula kapcsolata a műemlékvédelemmel és a Műemlékek Országos Bizottságával minisztériumi éveiben kezdődött. 1882-ben miniszteri megbízást kapott arra, hogy tegyen jelentést a zsámbéki templom állapotáról. Ő intézte a műemlék-helyreállításokat a Vallásalapból, ezért is került utóbb a Műemlékek Országos Bizottságába a minisztérium képviselőjeként. Kezdeményezésére indultak meg a rendszeres műemléki topográfiai munkák, és készült el az ország műemlékállományának feltárása alapján az első hivatalos műemlékjegyzék.
(Miniszterelnökség)