Az LMP és Hadházy Ákos sajtótájékoztatója is visszaigazolja, hogy jó döntés volt átalakítani a korábbi pályázati rendszert, hiszen csak olyan hibákat talál, amelyek a 2007-ben meghozott döntések eredményei, és amelyek miatt az uniós forrásokat kezelő rendszert a jelenlegi kormány átszervezte.

Azok a szervezetek, amelyek 2014-ben támadták és szakmaiatlan döntésnek tartották a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megszüntetését, valamint a szerintük jól működő  EU-s forrásokat kezelő rendszer átalakítását, most a Kormány akkori válaszait ismétlik. Egy rosszul működő, a visszaélésekre lehetőséget adó pályázati rendszert számolt fel a Miniszterelnökség annak érdekében, hogy garantáljuk az uniós források átlátható, az ország érdekeit szem előtt tartó felhasználást. Örülünk, hogy ezt utólagosan az LMP és Hadházy Ákos is elismeri, most éppen az LMP színeiben politizálva.

Azért volt szükség új pályázati rendszerre, mert 2007-ben, az akkori kormányzat olyan megállapodást írt alá Brüsszellel, amely baloldali szatellit cégek érdekeit helyezte előtérbe, az ország hosszú távú fejlesztési igényeivel szemben. Azt a rendszert, amelyre az LMP most kígyót, békát kiált, 2015-ig nem volt lehetőségünk érdemben átalakítani. Javasoljuk, hogy az akkori döntések eredményeként létrejövő abszurditásokért kérjék számon politikai szövetségeseiket, akiket az MSZP-s padsorokban maguk mellett látnak.

Magyarországnak 2010-2014 között a legfontosabb fejlesztéspolitikai feladata az volt, hogy hazahozzuk az EU-s forrásokat, és egyetlen Magyarországnak járó eurocentet se hagyjunk Brüsszelben. A Hadházy Ákos által felemlegetett, a Széchenyi Programiroda által vezetett konzorcium támogató tevékenysége hozzájárult ahhoz, hogy hazánk le tudta hívni a 2007-2013-as uniós időszakban rendelkezésre álló teljes keretet, ugyanis több ezer, adminisztratív és menedzsment problémával küzdő, késedelemben lévő kiemelt társadalmi jelentőséggel bíró (köznevelési, egészségügyi, valamint szociális és foglalkoztatási) projekt tudta teljesíteni célkitűzéseit, és kerülte el a forrásvesztést.

Az új pályázati rendszer eddig jól vizsgázott, hiszen nem csupán a pénzek lehívására alkalmas, hanem arra is, hogy valóban olyan fejlesztéseket finanszírozzunk belőle, amelyek új munkahelyeket teremtenek vagy a gazdasági növekedést szolgálják.

A források felhasználását pedig nem csupán a hazai hatóságok, hanem az EU-s szervek is folyamatosan vizsgálják, és ott, ahol szabálytalanság gyanúja merül fel, eljárását kezdeményeznek, ahogyan ez több projekt esetében is meg is történt.

Csepreghy Nándor
Parlamenti államtitkár

(Miniszterelnökség)