Az 1990-es években magánkézbe került, millió tételes nagyságrendű terv és iratanyag állapota különösen súlyos. Tulajdonosa már két éve magára hagyta a védett gyűjteményt, a penész és más állati kártevő pusztítják, súlyosan veszélyeztetett állapotba került. A Miniszterelnökség a védett gyűjtemény felügyeleti jogkörében hatósági úton kötelezi a tulajdonost az állagmegóvásra és károsító körülmények megszüntetésére.
Kép letöltéseA volt Budapesti Városépítési Tervező Iroda maradandó értékű terv- és irattára az új, illetve korszerűsített budapesti lakó- és középületek, portálok és kertek 1955 és 1999 között keletkezett terveit és tervdokumentációit tartalmazza. A terv- és irattárhoz szorosan tartozik egy többszázezer darabos pauszterv-gyűjtemény is. A teljes iratanyagnak nem csak jelentős örökségvédelmi, történeti és szellemi-tudományos, hanem üzleti és gyakorlati, műszaki-építészeti értéke is van.
A felszámolt tervezővállalat iratanyaga az 1990-es években privatizálásra került. Budapest Főváros Levéltára javaslatára és szakvéleménye alapján a jelenleg is magántulajdonban lévő terv- és irattárat a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal 2008-ban védett gyűjteménnyé nyilvánította, a pausztervekre vonatkozóan pedig a Miniszterelnökség, mint kulturális javak hatósága 2017-ben indított védési eljárást, kimondva egyúttal az ideiglenes védettséget is. Ezzel a teljes gyűjtemény védetté vált.
Kép letöltéseA helyszíni ellenőrzések során a Miniszterelnökség megállapította, hogy a tervtárban található közel 850 polcfolyóméter pausz tervrajz és 300 iratfolyóméter tervdokumentáció állapota állományvédelmi szempontból veszélyeztetett. Ezt levéltári szakemberek által végzett állományvédelmi szemlék és műszeres vizsgálatok eredménye is alátámasztotta.
A nagy mennyiségű iratanyag egy 1970-es években épült tízemeletes panel lakóház közel 400 m2-es pincehelyiségében van elhelyezve. A helyiségben találhatók az épülethez tartozó víz- és csatornavezetékek, amelyek rendszeresen javításra szorulnak. A födém alatt és oldalfalakon futó csőhálózat miatt már önmagában is jelentős a dokumentumok károsodásának kockázata, hiszen a zegzugos, szűk helyiségekben, összecsavarozott, mozdíthatatlan fémállványokon tárolt terveket az irattári rend megtartásával át kellene helyezni a csövek kicseréléséhez és a javításokhoz.
Kép letöltéseA csatornahálózatból szivárgó víz, a magas páratartalom és a páraelszívó berendezések hiánya miatt kialakult a penészgomba-fertőzöttség, mely elindította az iratanyag lebomlását, ami végső esetben az iratok teljes pusztulásához vezethet. Mindezek mellett a raktárhelyiség ablakai sem mind zárhatóak, így a por és a kisállatok is utat találnak. A rendszeres takarítás elmaradása is tovább sulyósbítja a helyzetet. Az egybenyíló helyiségek levegőjében a mikroorganizmusok akadálytalanul terjednek, és kimutathatóan aktív fertőzést eredményeztek. A dokumentumok károsodása több helyen szemmel látható, például a pausztervek elhelyezésére szolgáló műbőr mappákon a fehér penészgomba-telepek kivirágzása, az iratokon pedig a feketepenész megjelenése. A nem szakszerű tárolás, a nem megfelelő raktárhelyiség és az emberi felügyelet hiánya miatt kialakult gombafertőzést a különböző helyekről vett minták mikrobiológiai vizsgálata is megerősítette.
A tervtárnak évek óta nincsen állandó raktári személyzete, a pincehelyiséget láthatóan hosszabb ideje nem takarították, sőt néhány részét lomtárként használják, a lomok között fa, fém és egyéb szerves anyag is található. A rendszeres rovarirtás hiánya miatt újabban már láthatóak az élő rovarkár jelei is.
Kép letöltéseA gombafertőzött, erősen szennyezett, koszos, poros, és kémiai és biológiailag károsodott teljes iratanyagot fertőtleníteni szükséges. A fertőtlenítést követően az iratokat tisztítani és portalanítani kell, valamint savmentes dobozokba, palliumokba helyezni. A gondatlan tárolás és a nem megfelelő raktárkörülmények következményeként több iratfolyóméter anyagról derült ki, hogy visszafordíthatatlanul károsodott, és már nem menthető meg fertőtlenítéssel és restaurálással sem.
A nem megfelelő tárolási körülmények és az iratanyag állapota, állományvédelmi veszélyeztetettsége miatt azonnali beavatkozás és intézkedés szükséges, az iratanyag visszafordíthatatlan károsodása és teljes pusztulásának megelőzése érdekében. Ezért a Miniszterelnökség napokban megtartott helyszíni ellenőrzése nyomán – ütemezett határidőkkel – kötelezi a tulajdonost a veszélyeztető körülmények megszüntetésére, az állományvédelmi szempontból megfelelő körülmények kialakítására, valamint a károsodott anyagok fertőtlenítésére.
Amennyiben az érintettek a határozatban előírt kötelezésnek nem tesznek eleget, a Miniszterelnökség bírsággal is kikényszerítheti az intézkedéseket, illetve végső esetben a veszélyeztetett védett gyűjtemény közgyűjteményi elhelyezését rendelheti el a tulajdonos költségére.
(Miniszterelnökség)