2018. március 16-án dr. Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség társadalmi és örökségvédelmi ügyekért, valamint kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkára, felavatta Kossuth Zsuzsanna, Magyarország első főápolónője tiszteletére újonnan emelt emléktáblát az Egyesült Államokban, New York-ban.
A helyettes államtitkár beszédében jelezte: az ezer éves magyar történelem nem egyszer bizonyította, hogy Magyarországért és a magyar szabadságért nemcsak a férfiak küzdöttek vitézül, hanem leány és női honfitársaink is példamutató hősiességet tanúsítva, harcoltak egy szebb és jobb jövő reményében. Dr. Latorcai Csaba példaként említette- Kossuth Zsuzsanna mellett- az egri nők és asszonyok heroikus küzdelmét az oszmán-török ostrommal szemben, illetve az 1956-os forradalom- és szabadságharcban részt vevő hölgyek bátor szerepét.
A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy a magyar Kormány kiemelt nemzeti ügynek tartja a diaszpórában élő magyar honfitársaink támogatását, 2010 óta, a nemzetpolitikai célokra fordított támogatások több mint tízszeresére nőttek. A helyettes államtitkár jelezte, a Kormány jövőben bővíteni kívánja a diaszpórában élő világ magyarság ösztöndíjprogramjait. Dr. Latorcai Csaba kiemelte, hogy a Kormány hatásos nemzetpolitikai munkájának köszönhetően, több mint egymillióra nőtt a honosított, határainkon kívül élő magyarok száma, így ők- hosszú idő után- közjogilag újra a magyar nemzet részévé váltak. Ugyanakkor a Miniszterelnökség helyettes államtitkára megjegyezte, a Kormány a külgazdasági és külpolitika terén is sikereket ért el, amelynek egyik meghatározó etapja az erősödő magyar- amerikai politikai és gazdasági kapcsolat bővítése és mélyítése.
Dr. Latorcai Csaba beszédében továbbá kiemelte, hogy Magyarország Kormánya örökségként tekint Kossuth Zsuzsanna tevékenységére. Méltó, hogy tisztességes körülmények között aludja örök álmát, az új emléktábla pedig, hirdesse az önfeláldozó hazaszeretet dicsőségét.
A Miniszterelnökség helyettes államtitkára zárszavában hangsúlyozta: Kossuth Zsuzsanna bátorsága legyen példa és erő küzdelmeinkben annál is inkább, mert az elmúlt évszázadok magyar szabadságharcai, melyeket mindig magányosan kellett megvívnunk, megmutatták a világnak, amit Széchenyi István, a „legnagyobb magyar” is vallott: „Magyarnak lenni nehéz, de nem lehetetlen.”
(Miniszterelnökség)