Fontos, hogy a Kárpát-medencében új szellemi műhelyek jöjjenek létre a magyar fiataloknak, mert ők azok, akik majd a magyarság évszázadává teszik a 21. századot - jelentette ki Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára szerdán a felvidéki Martoson.

Orbán Balázs a Martosi Közösségi Ház és az Esterházy Akadémia átadó ünnepségén mondott beszédében hangsúlyozta: a most felnövő nemzedéknek nagyon nagy szerepe van, mert rájuk vár feladat, hogy kigondolják, hogyan tudják a magyarság évszázadává tenni a 21. századot. Rámutatott: ezért van szükség olyan szellemi műhelyek létrehozására a Kárpát-medencében, mint a most átadott Esterházy Akadémia, amelyben közéletben aktív fiatalokat képeznek. "A magyar kormány azért tartotta fontosnak támogatni az Esterházy Akadémia működését, mert az intézmény olyan tudást tud átadni a felvidéki magyar fiataloknak, amellyel felvértezve azok a helyi magyar közösség komoly és felelősségteljes képviselőivé válnak majd" - fejtette ki Orbán Balázs.

Őry Péter, a Magyar Közösség Pártja (MKP) Országos Tanácsának elnöke, aki ugyancsak részt vett az átadón, beszédében rámutatott: olyan kezdeményezésről van szó, amely a felvidéki magyar fiatalok jövőjének megteremtését, tudástáruk bővítését támogatja, s mint ilyen az MKP teljes támogatását élvezi. Kiemelte: a jövő generációké az a feladat, hogy biztosítsák a magyar közösség további megmaradását és fejlődését, és ehhez hozzájárulhat az Esterházy Akadémia is, ahol a közösség érdekét szolgáló maradandó értékek jönnek majd létre. A most átadásra került Martosi Közösségi Ház és a már működő Esterházy Akadémia az első már elkészült elemei a Martosi Rendezvényliget és Népfőiskola nevet viselő komplexumnak, amely európai uniós forrásokból jön létre.

Gubík László, az Esterházy Akadémia igazgatója az MTI-nek elmondta: a komplexum - amelynek kialakításáról még 2016-ban született meg a döntés - egyes elemei folyamatosan készülnek el, a tervek között szerepel még mások mellett egy kalandpark, egy jurtamúzeum valamint több színpad megépítése is. A teljes komplexum uniós forrásból, 1,3 millió euróból jön létre a határon átívelő Interreg program keretében, a most átadott rész mintegy százezer euróból valósult meg. A komplexumban működő intézmények, így az Esterházy Akadémia működését a magyar állam támogatja.

(MTI)