A műemléki világnaphoz kapcsolódva L. Simon László adta át a Forster Gyula- és Schönvisner István-díjakat, az ICOMOS magyarországi szervezete pedig az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság szakmai elismeréseit, a 2015-ös ICOMOS díjakat és Példaadó Műemlékgondozásért díjakat.
Németh Katalin és Sebestyén József építészmérnök a műemlékvédelem területén végzett kimagasló szakmai teljesítménye elismeréséül Forster Gyula-díjat, Benkhard Lilla és Csányi Marietta régész pedig a régészeti örökség területén végzett kiemelkedő szakmai tevékenységéért Schönvisner István-díjat vehetett át a Miniszterelnökség parlamenti államtitkárától.
L. Simon László a kitüntetések átadásakor értékelte a műemlékvédelem elmúlt években lezajlott intézményi átalakításait. Úgy fogalmazott: "Legfőbb mozgatórugónk a kulturális örökségvédelem rendszerének átalakítása, szabályainak és intézményi környezetének egyszerűsítése volt, az átalakítás célja, hogy a merev és bonyolult előírások és szabályok sokaságával terhelt örökségvédelem egyszerűbbé és költséghatékonyabbá, átláthatóbbá váljon."
Az UNESCO nemzetközi műemlékvédelmi szervezetének, az ICOMOS-nak – International Council on Monuments and Sites (Műemlékek és Helyszínek Nemzetközi Bizottsága) – a magyarországi szervezete ebben az évben is értékelte és kiemelte a példaértékű műemléki rekonstrukciókat és a műemlékgondozást segítő programokat.
Kép letöltéseICOMOS-díjat kapott a sárospataki ágyúöntő műhely maradványait megőrző, a környezetbe illeszkedő és az egykori működést szellemesen bemutató épület, a fertőszentmiklósi római katolikus templom barokk faberendezéseinek magas színvonalú restaurálása, a pusztuló hatvani Grassalkovich-kastélyegyüttes és kert helyreállítása, valamint újrahasznosítása, továbbá a budapesti Kapucinus utca 9. szám alatti ház "kiemelkedő és példát mutató helyreállítása".
Példaadó Műemlékgondozás-díjat vehetett át a budapesti Napraforgó utca 13. szám alatti villaépület tulajdonosa, aki a "valaha volt tulajdonosokkal együtt" a folyamatos értékőrző tulajdonosi szemléletéért kapta a kitüntetést.
Elismerték továbbá a Város- és Faluvédő Szövetséget a Fiatalok az épített és természetes környezet védelméért című program megszervezéséért, továbbá a győri Hild József Építőipari Szakközépiskolát, amely az oktatás, a nevelés és a szakképzés területén a műemlékek, helyi értékek megőrzését szolgáló, népi építészeti felmérő táborok programjának megvalósításáért kapta a díjat.
Az elismeréseket az április 18-i műemléki világnaphoz kapcsolódva szervezett, Múlt nélkül nincs jövő című konferencián adták át, amelyet az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottsága a Miniszterelnökség Parlamenti Államtitkárságával és a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központtal közösen rendezett meg.
Nagy Gergely, az ICOMOS Magyar Nemzeti Bizottság Egyesület elnöke a díjak átadása után megjegyezte: idén a szervezet nem szorgalmazta a hagyományos Citrom-díjak átadását. Ennek oka, hogy a tavaly lezajlott Örökség a jövőnek, jövő az örökségnek című országos konferenciasorozaton a szakma bemutatott egy általános kórképet a műemlékvédelem helyzetéről, amellyel kapcsolatban sok kitörési pontot is megfogalmaztak.
"Nagyon bízunk abban, hogy miként a tavalyi Citrom-díjas épület, a Múzeum utca 7. felújítása idén elkezdődött, úgy a program alapján elindulhat egy változás a műemlékvédelemben." Kiemelte: a Citrom-díj él, de a legfontosabb problémákat mind megfogalmazták a program zárójelentésében.
A délután folyamán az ICOMOS alapításának 50. évfordulója alkalmából rendezett, A műemlékvédelem szerepe a mai és holnapi Közép-Európában című tudományos ülés előadásait lehet meghallgatni a helyszínen.
Az eseményen készült vágatlan felvétel full HD minőségben tölthető le a Sajtószobából.
(MTI)