Lezárult a fertődi Esterházy-kastély felújításának második üteme, amelynek keretében megújult többek között a kastély egykori Marionettszínháza és a Narancsház is.

Kép letöltéseFotó: Krizsán Csaba/MTIA most lezárult európai uniós fejlesztés részeként újult meg a Marionettszínház és a Narancsház épülete, a kettő közé visszaépült a barokk víztorony, amelynek földszintjén a kastély történetét bemutató körvetítéses film látható. Megújult továbbá a kastély előtti gránátosházak homlokzata és tetőszerkezete, a főépület két világítóudvara, valamint restaurálták a kínai lakk-kabinetet és a porcelános szobát is.

Ugyancsak a most zárult fejlesztési ütemnek a részeként megtörtént a Fertőendrédet Sopronnal összekötő út kastély előtti szakaszának szintsüllyesztése, a díszburkolat kialakítása, a közúti világítás korszerűsítése, a gyalogos átkelő kiszélesítése, valamint a főépület kazánházának teljes megújítása is.

Puskás Imre, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért felelős helyettes államtitkára az MTI-nek elmondta: a barokk kastély felújításának első üteme 2009 szeptemberében kezdődött el, értéke 1,5 milliárd forint volt, a most lezárult fejlesztési szakasz pedig 1,3 milliárd forintos európai uniós támogatásból valósult meg.

Kép letöltéseFotó: Krizsán Csaba/MTI

Az első fázisban 2012 tavaszára megújult meg a kastély díszudvara és befejeződött a homlokzat felújítása is, továbbá felújították a lépcsőházat, a földszinti nyári hűsölőt és a nyári ebédlőt, valamint elkészültek az emeleti két díszterem restaurátori munkálatai is.

„Már kezdi visszanyerni régi pompáját és fényét a legszebb magyar barokk kastély és bízunk benne, hogy a már elindult következő ütemmel együtt olyan megújult állapotba kerül a kastély, amely egy nagyon komoly turisztikai vonzerőt jelent majd, egy európai színvonalú és Európából is látható attrakcióvá válik” - fogalmazott Puskás Imre.

A második ütem befejezésével párhuzamosan már megkezdődtek a harmadik ütem munkálatai is, amelynek részeként újabb mintegy 1 milliárd forintos európai uniós támogatással többek között felújítják az úgynevezett Kiskastélyt, visszaépítik a Narancsház és Kiskastély közötti összekötő szárnyat és parkolókat alakítanak ki. Ugyancsak a harmadik ütemben nyílik lehetőség a kastély Mária Terézia kiállítását gyarapító műtárgybeszerzésre, valamint elvégzik a díszudvar kandelábereinek a rekonstrukcióját.

Kép letöltéseFotó: Krizsán Csaba/MTI

A helyettes államtitkár kiemelte, hogy a kulturális örökség megőrzése mellett legalább olyan fontos a fenntarthatósági szempont is, ezért a harmadik ütem befejezése utánra már most számos további fejlesztési elképzelés van, amelyek hozzájárulhatnak a kastélyhoz kapcsolódó brand kiépítéséhez. Itt példaként említette azt a kialakulóban lévő gyógynövény-kertészetet, amely helyi termékek készítését tenné lehetővé.

A kastélyfejlesztés harmadik üteme a tervek szerint egy éven belül fejeződhet be.

Ebben az évben harmadszor rendezik meg a Marionettszínházban és a kastély felújított dísztermeiben az Eszterházi Vigasságok koncertsorozatot, valamint a második fejlesztési ütem lezárásának alkalmából csütörtöktől Czibuláné Csicsman Erzsébet és a Táti Porcelánbaba Klub 21 porcelánbabából álló, Barokk esküvő című időszaki kiállítása is látogatható a kastélyban.

(MTI)