Felavatták pénteken a Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára ólombetétes díszablakait és felújított műemlékbútorait, valamint leleplezték a székesfehérvári Ferenc József Nőnevelő Intézet egykori épületére visszahelyezett alapítótáblát.

L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára kiemelte: sikeres pályázat révén, mintegy 3,5 millió forintból restaurálták és újították fel a bútorokat, illetve az ólomüveg ablakokat. Úgy vélte, ahol megvan rá a mód és a kellő szakmai háttéranyag, ott „vissza kell billenteni a világ menetét, vagyis minél több helyen vissza kell térni a 70 évvel ezelőtti állapotokhoz”.

Kép letöltéseFotó: Illyés Tibor, MTI

„Magyarországnak szerves fejlődése volt ezer éven át és az fontosabb, mint a közbeékelődött 50 év” – mutatott rá. „Visszatérünk tehát oda, ahová vissza kell térnünk: nem csinálunk mást, csak visszafoglaljuk saját hazánkat, saját történelmünket, saját valóságunkat. Ennek egyik legszebb példája a Fejér Megyei Levéltár épületének felújítása és az emléktábla, valamint a bútorok és az ólombetétes díszüvegek visszahelyezése – tette hozzá.

Mikó Zsuzsanna, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója elmondta, hogy intézményrendszerük egyik legszebb és legmodernebb épülete a székesfehérvári. Közölte, hogy a majd 200 éves műemlékbútorok és az ólombetétes díszablakok sorsa szorosan összefügg a megyei levéltár történetével.

Kép letöltéseFotó: Illyés Tibor, MTI

Jelezte, hogy a sikeres NKA-pályázatnak köszönhetően megújult az 1938-as, székesfehérvári kihelyezett országgyűléskor a kormánytagok által használt 14 darab karfás szék is. Ezeket, valamint a többi felújított bútort és az ólombetétes díszablakokat is közösségi terekben helyezték el, így minden látogató számára láthatóak lesznek.

Mint mondta, a dísz-üvegablakokat Kopp Ferenc készítette és Fejér megyei nemesi családok címereit tartalmazzák. A munkálatok 1942-ben kezdődtek el, utolsó darabként 1943 januárjában Prohászka Ottokár székesfehérvári püspök címerét tartalmazó díszüveg készült el a püspökség egyedi megrendelését követően.

A főigazgató bejelentette, hogy a Prohászka Ottokár püspök címerét ábrázoló díszüveget a Székesfehérvári Egyházmegyének adományozta a levéltár, amelyet az egyházmegyei múzeumban állítanak ki.

Kép letöltéseFotó: Illyés Tibor, MTI

Spányi Antal megyéspüspök rámutatott, hogy a történelem tele van csodákkal. Ilyennek minősítette azt is, hogy az egykori székesfehérvári püspök címerét ábrázoló, rendkívül sérülékeny díszüveg nem ment tönkre az évtizedek alatt, hanem csodával határos módon fennmaradt, és a Prohászka-kiállítást gazdagíthatja a jövőben.

Az esemény keretében L. Simon László és Mikó Zsuzsanna leleplezték a Ferenc József Nőnevelő Intézet egykori épületére visszahelyezett alapítótáblát, amely ma Fejér Megyei Levéltárként üzemel.

Elhangzott, hogy a nőnevelőt Királyhegyi Farkas Ferenc székesfehérvári nagyprépost a 19. század második negyedében alapította magánvagyonából, majd a század második felében folytatta az építést. Ekkor kérte fel Ferenc Józsefet az alapkő letételére, aminek a császár 1857. augusztus 15-én tett eleget.

Kép letöltéseFotó: Illyés Tibor, MTI

Az alapító akaratából a nőneveldét is a császárról nevezték el, illetve az uralkodó iránti tiszteletből emléktáblát helyeztek el az intézmény egykori kápolnájában. Az emléktábla a 2008-as felújítás közben több réteg vakolat mögül került elő és eredeti megtalálási helyéra került vissza.

A nőnevelő épületében 1883-tól polgári leányiskola, 1921-től női ipari iskola, 1930-tól tanítóképző is működött. Az államosítást követően 1952-ig folyt a tanítás, majd 1974-ig kollégiumként üzemelt. Azóta - a szomszédos épülettel történt egybenyitást követően - levéltárként működik.

(MTI)