Négy magyarországi tó kulturális látnivalóit népszerűsítő turisztikai kiadvány jelent meg az Örökség Kultúrpolitikai Intézet gondozásában. A 150 kiállítóhely és kulturális látnivaló Magyarország tavainál című kötetet L. Simon László mutatta be.

A Miniszterelnökség parlamenti államtitkára felidézte, hogy évekkel ezelőtt elindult egy átfogó múzeumnépszerűsítő program Mozaik Múzeumtúra néven, amely az Örökség Kultúrpolitikai Intézet által megjelentetett könyvek formájában él tovább és jelentős értéket képvisel.

Az államtitkár rámutatott, hogy a korábban megjelent, 300 múzeum és kiállítóhely Magyarországon című könyv után a sorozat legújabb darabja négy nagy turisztikai desztinációval – a Balatonnal, Fertő tóval, Tisza-tóval és a Velencei-tóval – foglalkozik, és a tókörnyékek kulturális szempontból izgalmas és érdekes látnivalóit gyűjti össze. Hozzátette: ezzel párhuzamosan megjelent az első kiadvány angol nyelvű változata, illetve az 500 múzeum és kiállítóhely a Kárpát-medencében című kötet is.

L. Simon László úgy vélte, hogy a most már négykötetes sorozat újdonságnak számít és egyben hiánypótló is az egész magyar könyvpiacon. Reményét fejezte ki, hogy a jövőben sokan ezek segítségével terveznek majd kirándulásokat.

Kérdésre válaszolva az államtitkár elmondta: hazánkban a rendszerváltás óta nem volt múzeumba járást népszerűsítő program, miközben Európa nagy múzeumaiban minden látogatótér tele van fiatalokkal. A Mozaik Múzeumtúra a rendszerváltozás előtt létező Tájak-Korok-Múzeumok programot kívánta modern formában újjáéleszteni, és ezzel fiatalokat, gyerekeket becsalogatni a kiállítóterekbe.

Molnár Krisztián, a Fejér megyei közgyűlés elnöke hangsúlyozta, hogy a Velencei-tó kulturális és turisztikai szempontból is a megye egyik legérdekesebb térsége. Mint mondta, a tóhoz látogató turisták többsége nem többnapos tartózkodásra érkezik, de a könyv olyan szórakozási, kikapcsolódási lehetőségekre hívja fel a figyelmüket, amely ezen változtathat.

Megemlítette, hogy a kötet Fejér megyét érintő része tizenkét fontos értéket tartalmaz, többek között a dinnyési madárvártát, a pákozdi katonai emlékparkot, a Gárdonyi Géza-emlékházat, valamint a martonvásári óvodamúzeumot.

Makranczi Zsolt, az Örökség Kultúrpolitikai Intézet ügyvezetője hangsúlyozta: az egy éve elindított könyvsorozattal hasznos útitársat kívánnak adni olvasóiknak. A könyvek kis formátumúak, tartalmukat tekintve jól átláthatók és könnyen kezelhetők – tette hozzá.

Hozzátette, hogy az 500 múzeum és kiállítóhely a Kárpát-medencében című kötet a 300 múzeum és kiállítóhely Magyarországon című könyv földrajzi értelemben is kibővített kiadása, hiszen 90 határon túli, magyar vonatkozású kiállítóhelyet is bemutatnak benne.

Kérdésre közölte: a Nemzeti Kulturális Alap a három most megjelent kiadványt 46 millió forinttal támogatta, a kötetek pedig több könyvesbolthálózatnál és múzeumokban is megvásárolhatók lesznek.

(MTI)