A kormányhivatalok törvényességi felügyeleti jogköreik gyakorlásával jelentős mértékben hozzájárulhatnak az önkormányzatok integritásának elősegítéséhez –mondta Dr. Kovács Zoltán a Miniszterelnökség területi közigazgatásáért felelős államtitkára az Állami Számvevőszék, Jó gyakorlatok! Fókuszban az önkormányzatok! címmel megtartott szemináriumán.
A kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárásában vizsgálja az önkormányzat szervezetének, működésének, döntéshozatalának jogszerűségét, illetve a jogalkotási és határozathozatali, valamint közszolgáltatási kötelezettségének teljesítését. A törvényességi felügyeleti eljárás két szakaszból áll: a kormányhivatal megvizsgálja az adott önkormányzati intézkedés jogszerűségét, illetve azon intézkedések vonatkozásában, melyeket jogszabálysértőnek ítél, törvényességi felügyeleti eszközöket alkalmaz – fogalmazott Dr. Kovács Zoltán.
Az államtitkár felsorolta a főbb törvényességi felügyeleti eszközöket, hozzátéve, hogy ezek alkalmazását a kormányhivatalnak addig kell folytatnia, ameddig a jogszabálysértés nem kerül megszüntetésre. Hangsúlyozta: a kormányhivatalok törvényességi felügyeleti jogköreik gyakorlásával jelentős mértékben hozzájárulhatnak az önkormányzatok integritásának elősegítéséhez. A szabályozás számos garanciát tartalmaz.
Kovács Zoltán „A törvényességi felügyeleti ellenőrzés általános tapasztalatairól és jövőjéről” tartott előadásában beszélt az önkormányzatok törvényességi felügyeletében tervezett változtatásokról is. A törvényességi felügyelet új iránya a Nemzeti Jogszabálytár által biztosított informatikai felület, ahol az önkormányzatok, a kormányhivatalok, valamint a szakmai irányítást ellátó tárca közvetlen módon kapcsolódhat össze.
Az NJT továbbfejlesztésének célja, hogy a kormányhivatalok törvényességi felügyeleti tevékenysége a lehető legteljesebb mértékben az NJT rendszeren keresztül történjen, illetve a rendszerhez hozzáféréssel rendelkező szervek körének bővítése, ennek érdekében egyeztetések folynak az Országos Bírósági Hivatallal, és tervbe van véve az Állami Számvevőszék valamint a Magyar Államkincstár.
(Miniszterelnökség)