Magyarország alkotmányjogi berendezkedése
Magyarország alkotmányjogi berendezkedése parlamentáris demokrácia. A legfőbb törvényhozó szerv az országgyűlés. A legfőbb végrehajtó hatalom a kormány, míg az igazságszolgáltatást a bíróságok gyakorolják.
Az Alaptörvény
Az Alaptörvény Magyarország jogrendszerének alapja. Az Alaptörvény és a jogszabályok mindenkire kötelezőek. Az Alaptörvény rendelkezéseit azok céljával, a benne foglalt Nemzeti hitvallással és történeti alkotmányunk vívmányaival összhangban kell értelmezni.
A köztársasági elnök
A köztársasági elnök Magyarországon a legfőbb közjogi méltóság, aki az alkotmányban megfogalmazott szerepe szerint őrködik az államszervezet demokratikus működése felett, és ő az, aki megtestesíti a nemzet egységét.
A választási rendszer
A demokráciában a szabad választás joga alapjog, a választási rendszer pedig azt szabályozza, hogy ezt az alapjogot miként gyakorolhatjuk. A Parlamentbe, az önkormányzatokba és az Európai Parlamentbe is választhatunk képviselőket.
Az országgyűlés
Magyarország legfelsőbb államhatalmi és népképviseleti szerve az országgyűlés. Legfőbb feladatai a törvényalkotás és a végrehajtó hatalom ellenőrzése. Az országgyűlést képviselők alkotják, akiket az állampolgárok választanak meg négy évre.
A kormány és a biztosok
A végrehajtó hatalom csúcsszerveként működő kormány a miniszterelnökből és a miniszterekből áll. A kormányt a miniszterelnök vezeti, akinek legfőbb feladata, hogy meghatározza a kormány politikájának általános irányát. A miniszterek pedig egy-egy szakterület irányításáért felelősek.
Az ombudsman és helyettesei
A jogállamiság alapvető kritériuma, hogy az államhatalomnak meghatározott jogi normák között kell működnie, és ezt az államhatalom által kialakított „önellenőrző-mechanizmusok" működtetésével is elő kell segíteni. Ezt a célt szolgálja az országgyűlési biztos, más néven ombudsman jogintézménye is.
Az Alkotmánybíróság
Az Alkotmánybíróság a rendes bírói szervezettől függetlenül működő tizenegy fős testület, amelynek fő feladata az Alkotmány védelme.
Az igazságszolgáltatás rendszere
Magyarországon a bírói szervezet, az ügyészség és a rendvédelmi szervek feladata, hogy gondoskodjanak az állampolgárok jogainak védelméről, védjék az alkotmányos rendet, és fellépjenek a bűncselekmények elkövetői ellen. Az igazságszolgáltatás szervei függetlenek.
Rendvédelem
A magyar rendőrség legfontosabb feladata a közbiztonság fenntartása és a belső rend védelme. Ennek érdekében megelőzi és felderíti a bűncselekményeket, közreműködik a szabálysértések megelőzésében, feltárásában. A nemzetbiztonsági szolgálatok feladata a nyílt és titkos információgyűjtés, valamint az, hogy a bűncselekmények felderítése révén megvédjék a magyar állam függetlenségét.
Honvédelem
A Magyar Honvédség alapvető kötelessége a haza katonai védelme, valamint a nemzetközi szerződésből eredő védelmi feladatok ellátása. A Magyar Honvédséget az országgyűlés, a köztársasági elnök, illetve a honvédelmi miniszter irányítja.