A nemzetgazdasági miniszter szerint várhatóan nem kerül a kormány elé a Népesedési Kerekasztal javaslata. Varga Mihály a közrádióban azt mondta: nem terveznek változtatni a nyugdíjrendszeren. Beszélt arról is, hogy az állam az MKB-n túl nem tervez újabb pénzintézetet vásárolni, azonban továbbra is kívánatosnak tartja a bankrendszerben a magyar tulajdonarány növelését. Szólt arról is, egyetértenek a fővárossal abban, hogy a 3-as metró vonalát fel kell újítani. Az ehhez szükséges forrásokat állami garanciával, vagy hitelengedélyezéssel lehet előteremteni. Kérdésre válaszolva elmondta azt is: nem annyira az Oroszország elleni uniós szankciók, hanem az esetleges válaszlépések érinthetik a magyar gazdaságot.
A kormány stratégiai célja, hogy a bankrendszerben a magyar tulajdonarány növekedését ösztönözze – jelentette ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

Arra a kérdésre, tervez-e a kormány az MKB megvásárlásához hasonló lépést: elképzelhető, hogy az állam felé lesznek ilyen megkeresések, jelenleg azonban nem szerepel újabb tranzakció a napirendben. Felhívta a figyelmet: a hazai tulajdonarány nem csak az állami szerepvállalással nőhet, hanem magánbankok is vásárolhatnak érdekeltséget.

A 3-as metró kérdése biztonsági kérdés, a több évtizedes elmaradt felújításokat pótolni kell – szögezte le. Most az a kérdés, milyen formában valósuljanak meg a fejlesztések. A szükséges forrásokat állami garanciával, vagy hitelengedélyezéssel lehet előteremteni – mondta Varga Mihály, aki kiemelte: a költségvetés 24 milliárd forinttal segíti a fővárosi tömegközlekedést.

A nyugdíjrendszerben semmilyen változást nem tervezünk – tette egyértelművé. Azt már korábban deklaráltuk, hogy a cél a nyugdíjak értékállóságának megőrzése – emlékeztetett a miniszter, aki arra a kérdésre, hogy a kormány elé kerülhet-e a Népesedési Kerekasztal javaslata, azt válaszolta: nem foglalkoznak azzal.

A miniszter beszélt arról is: a tegnapi kormányülésen áttekintették, hogy az Oroszország ellen hozott eddigi szankciók hogyan érinthetik a magyar gazdaságot. Eddig nincs miért aggódnunk – szögezte le a miniszter, aki szerint sokkal inkább a majdani orosz válaszlépések adhatnak okot az aggodalomra. Felhívta a figyelmet arra, hogy jelen vannak Oroszországban olyan nagy magyar cégek, mint a Richter, az OTP, a Mol, és egy esetleges válaszlépés érintheti akár a Dunaferrt is. Úgy fogalmazott: nekünk is van miért aggódnunk, attól azonban nem kell tartani, hogy az esetleges válaszlépések mélyen érintik majd a magyar gazdaságot.

Szerinte az európai hatásokkal is számolni kell. Példaként említette, hogy ha Németország megrendelései visszaesnek valamilyen szankciós lépés miatt, az exportkitettségünk miatt mi is nehéz helyzetbe kerülünk.

(hirado.hu)