Az idei év harmadik negyedévében – az előzetesen közölttel azonos mértékben – 3,2 százalékkal nőtt a magyar gazdaság teljesítménye éves alapon. Az előző negyedévhez képest 0,5 százalékos volt a bővülés. Az eredményhez minden szektor hozzátett, továbbra is Európa éllovasa vagyunk.

Termelési oldalon a magas bázis ellenére a mezőgazdasági teljesítmény jelentős mértékben, 10,8% százalékkal bővült. Az ipari termelés 5,6 százalékkal nőtt a tartósan magas autóipari külső kereslet és a kapacitásbővítések következtében, míg az építőipar 11,6 százalékos bővülését többek között az EU-s források felhasználása támogatta. A szolgáltatások szintén segítették a növekedést, amit a kedvező turisztikai adatok, a kiugró kiskereskedelmi forgalom és a szállítás ágazat egyaránt segített.

Felhasználási oldalon különösen kedvező a beruházások 13,2 százalékos növekedése, amit az építőipari termelésnövekedés, a lakásépítések bővülése, az uniós források, az alacsony hozamkörnyezet, a Növekedési Hitelprogram és a vállalati szektor növekvő aktivitása egyaránt segített. A beruházások számottevő és tartósan magas bővülése azért örvendetes, mert a felhalmozási kiadások nemcsak rövid, hanem hosszútávon is támogatják a gazdasági növekedést.

A tartósan stabil növekedési ütem azt mutatja, hogy az egyedi, a növekedés lassulását okozó tényezők hatása (pl. orosz embargó, nyári termeléscsökkenés az iparban) a vártnál lényegesen visszafogottabb volt.

Régiós viszonylatban is jól teljesített a magyar gazdaság: hazánk ezúttal is az Európai Unió éllovasai közé tartozott. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a magyar gazdaság 3,1 százalékos növekedése jóval meghaladja az EU28 1,3 százalékos átlagát. Negyedéves összehasonlításban is jól állunk, az Eurostat gyorsjelentése szerint Németország bruttó hazai terméke gyakorlatilag stagnált (+0,1 százalék), az EU 28 tagállamának összesített GDP-je pedig 0,3 százalékkal nőtt 2014 harmadik negyedévében az előző negyedévhez viszonyítva. Így a hazai növekedés (+0,5 százalék) negyedéves összehasonlításban is meghaladja az EU-s átlagot.

A kedvező harmadik negyedéves adatnak köszönhetően várhatóan az NGM hivatalos őszi évi 3,2 százalékos GDP előrejelzését is meghaladhatja az idei növekedés.

A videó letölthető a Sajtószobából.

(Nemzetgazdasági Minisztérium)