A korábbi várakozásaihoz képest kedvezőbben ítéli meg a magyar gazdaság jövőjét a párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ma megjelent kiadványa.
Az OECD Economic Outlook tanulmány szerint a jobb magyar makrogazdasági pálya elsősorban a belső kereslet élénkülésének köszönhető, e mellett a munkanélküliség és az államadósság alakulásában is pozitívan változtak az előrejelzési számok. Az OECD szerint az infláció idén 0% körül alakul, míg 2016 végére eléri az MNB 3%-os célértékét.
Az OECD megítélése szerint a devizahitelezésről elfogadott törvények eredményeként létrejövő banki elszámolás valószínűsíthetően növeli a háztartások fogyasztását 2015-ben, valamint javítja a bankrendszer pénzügyi stabilitását, de a banki nyereség csökkenésével egyidejűleg további hitelszűküléssel járhat. A következő két évre a Kormány és az Európai Bizottság is magasabb magyar növekedéssel számol, mint az OECD.
A kiadvány szerint a világgazdaság kilátásai romlottak a májusi előrejelzés óta, és a növekedés továbbra is visszafogott marad. Az idei globális növekedés 3,3%, a jövő évi pedig 3,7% lesz várakozásaik szerint. Az eurózóna gazdasági jövőképe is romlott, idén 0,8%-kal, jövőre pedig 1,1%-kal bővülhet az eurót használó országok GDP-je.
A magyar gazdaság bővülése idén 3,3%, jövőre 2,1% míg 2016-ban 1,7% lesz az OECD prognózisa szerint. Ez a makrogazdasági pálya jelentősen meghaladja a korábbi, májusi számokat, miközben a világgazdaság és az eurózóna növekedési kilátásai romlottak.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)