Egyetlen perc alatt 30 millió forint adóbevétel folyik be a magyar költségvetésbe. A diákok tájékozottak, de segíteni kell őket pénzügyi kérdésekben – mondta Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár Hévízen a Bibó-gimnáziumban a Pénz7 sorozat záró előadásán.

Erre az alkalomra visszatért a hévízi intézmény falai közé az itt végzett Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára, aki szakterületén túl a biztosításokról és az öngondoskodás fontosságáról beszélt a diákoknak.

– A születésünktől fogva pénzügyekkel találkozunk – hangsúlyozta a Cserszegtomajon felnőtt szakpolitikus –, hiszen az újszülöttek babakötvényt kapnak, van adó- és taj-számuk, s már a középiskolás diákok is napi szinten hoznak pénzügyi döntéseket, még ha ez nem is tudatosul bennük. Fontos, hogy felkészítsük őket arra, ezt átgondoltan tegyék.

Izer Norbert szerint a mostani fiatalok sok mindent tudnak erről a témáról, csak az a kérdés, hogy az információk megfelelő forrásból érkeznek-e hozzájuk. Egy-egy ilyen előadás arra is jó, hogy felhívják a figyelmüket, mely honlapokon, fórumokon kaphatnak hiteles, megalapozott tájékoztatást, tette hozzá.

Az adóügyi államtitkár elmondta, hogy a pénzügyi tudatosság terén előrelépett a magyar társadalom, de még mindig nem vagyunk az európai középmezőnyben, a tervezés, a költségvetés-készítés nem épült be a családok mindennapjaiba. Hozzátette, a gazdasági válság sokakat érintett, utána látszott e téren pozitív elmozdulás, de a folyamatot gyorsítani kell. Ennek egyik eszköze lehet, ha a pénzügyi ismereteket már az iskolában elsajátítanák a diákok.

A pénzügyi szektorba vetett bizalom helyreállt a válság óta – folytatta Izer Norbert –, most már sokkal megfontoltabbak az emberek és a bankok is, és a teljes magyar pénzügyi rendszer válságállóbb, mint 2008-ban volt. Stressztűrőbb lett a gazdaság, így a központi költségvetés és a családok gazdálkodása is.

A Bibó-gimnáziumban az országos Pénz7-sorozathoz kapcsolódva ezen a héten a tizenegyedikesek a biztosításokkal, az alsóbb évfolyamosok pedig a bankkártyahasználattal, így a pénzügyi és digitális biztonság szabályaival ismerkedtek, interaktív módon, sok feladatot megoldva – jegyezte meg az államtitkár.

(Pénzügyminisztérium, Zalai Hírlap)