Természetes jelenség, hogy az államháztartásban éven belül jelentős eltérések vannak a havi bevételek és kiadások között, ezért az év egészét érdemes nézni, a ­hiánycél pedig reális és teljesíthető – mondta a Magyar Időknek a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára. Banai Péter Benő a héten először negatívba fordult állampapírhozamokról elmondta: nem számít arra, hogy a hosszabb futamidejű termékeknél is ennyire alacsony értékek alakuljanak ki.

A kormányzat várakozása szerint problémamentesen teljesíthető az idei 2,4 százalékos hiánycél többek között azért, mert a befektetői bizalom erős a magyar gazdasággal szemben, ami a finanszírozási költségek csökkenésében is megmutatkozik – mondta a Magyar Időknek Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium államháztartásért felelős államtitkára. Megjegyezte, kedvező eredmény, hogy az év első két hónapjában történelmi többlet jelentkezett az államháztartásban, azonban az egyes hónapok elemzése mellett a folyamatok egészét kell vizsgálni és értékelni. Példának elmondta, hogy a januártól hatályos új áfa-visszatérítési szabályok miatt jelentős pénzösszeghez jutnak a jó adózók, ami márciusban nagyjából 200 milliárd forinttal alacsonyabb bevételt jelent a költségvetésnek februárhoz képest. A nemzetgazdasági tárca éppen ezért hiánnyal számol az év harmadik hónapjára. – Ez azonban nem jelent okot aggodalomra, hiszen nem egyenletes az államháztartásban az éven belüli pénzmozgás, vagyis mindig vannak szezonális hatások vagy egyszeri tételek. A lényeg, hogy az év végére kitűzött hiánycél teljesíthető legyen. Az elmúlt években ez rendre sikerült, ami más kormányzati intézkedések mellett megnövelte a befektetői bizalmat, így élénk kereslet mutatkozik a magyar állampapírok iránt – mondta Banai Péter Benő.

A héten először fordult elő, hogy negatív hozammal értékesített az Államadósság-kezelő Központ három hónapos diszkontkincstárjegyet. Mint azt Banai Péter Benő elmondta, ez nem egyedi jelenség, a világ országaiban a jegybankok a gazdaság élénkítésének céljával igyekeznek likviditásbőséget biztosítani, ennek eredményeként pedig már máshol is előfordult negatív hozam. A hosszabb futamidejű állampapírok esetében azonban ilyenre a jövőben sem kell számítani. Rámutatott: itthon a kormány mellett a Magyar Nemzeti Bank is aktívan közreműködik a gazdasági növekedés serkentésében többek között azzal, hogy a kereskedelmi bankokat piaci befektetésekre és a hitelezési aktivitás növelésére ösztönözze.

Mindezek ismeretében az államtitkár szerint fennmarad az egészséges piaci kereslet a magyar állampapírok iránt. – Ezt jól mutatja, hogy a piaci befektetők megbíznak a magyar gazdaságpolitikában, pozitívan értékelik azokat az intézkedéseket, amelyekkel 2013 óta folyamatosan nő a gazdaság, és hosszú évek óta stabil a költségvetés helyzete – mondta. Megjegyezte azonban azt is, hogy finanszírozási tekintetben Magyarországra is hat a nemzetközi környezet. Ennek megfelelően a hozamszintekre, az ország finanszírozásának pillanatnyi költségeire hatással van például az Európai Központi Bank monetáris politikája, vagy akár az is, hogy az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő Federal Reserve kamatemelési ciklusba kezdett.

(magyaridok.hu)