Az Európai Uniónak április 30-án megküldött konvergencia programban a kormány egyrészt azért javított az ez évre szóló növekedési előrejelzésen, mert a belső fogyasztás nőni fog a béremelések és a foglalkoztatás növekedésének köszönhetően, másrészt a kabinet bízik az uniós környezet javulásában és a beruházások élénkülésében is - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államháztartásért felelős államtitkára az M1 aktuális csatornán vasárnap este.
Banai Péter Benő szerint mindezek alapján "jó okunk van feltételezni azt, hogy idén 3 százalék felett lehet a növekedés".
A kormány által az Európai Bizottságnak megküldött aktualizált konvergenciaprogram szerint jövőre 2,5 százalékos, 2017-ben 3,1 százalékos, 2018-ban pedig 2,9 százalékos GDP-növekedés várható. Az NGM az idei GDP-előrejelzését 2,5 százalékról 3,1 százalékra módosította.
Banai Péter Benő a műsorban elmondta: a következő években is az európai uniós átlag felett alakulhat a növekedés. A konvergenciaprogramban nemcsak a pozitív folyamatokat, hanem a kockázatokat is figyelembe vették, így az orosz-ukrán konfliktust, valamint a görög válságot – mutatott rá az államtitkár, aki szerint ugyanakkor vannak felfelé mutató kockázatok is.
Kiemelte azt is, hogy a kedvező makrogazdasági adatok – a növekvő foglalkoztatottság, a csökkenő államadósság, az alacsony hiány és a bővülő gazdaság – azt mutatják, a magyar gazdasági modell jól működik, és kedvezőek a kilátások is.
A bankadóval kapcsolatban Banai Péter Benő megerősítette, hogy 2016-ban 60 milliárd forinttal csökken ez az adó, és a mérséklődés a következő években is folytatódhat: 2017-től a 2016-osnál kisebb mértékű csökkenés várható, hosszabb távon pedig az EU-s átlagos bankadó szint is elképzelhető.
Az államtitkár kitért arra is, hogy a jövő évi büdzsé az adócsökkentés költségvetése lesz, és 2017-2018-ra is lát mozgásteret további, az adóbevételeket és a kiadásokat érintő lépésekre.
(MTI)