A kormány célja, hogy a magyar gazdaság eredményeit a koronavírus-járvány hatásaitól megvédje, az ehhez szükséges forrásokat maradéktalanul biztosítsa.

A járvány elleni védekezés és a gazdaságvédelmi intézkedések, így például a bértámogatási program és az adócsökkentések eredményeként az államháztartás központi alrendszere az év első négy hónapjában 727,4 milliárd forintos hiánnyal zárt.

2020 első négy hónapjában az államháztartás központi alrendszere 727,4 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ezen belül a központi költségvetés 610,6 milliárd forintos deficitet, az elkülönített állami pénzalapok 6,2 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 123,0 milliárd forintos hiányt értek el.

Az előző év azonos időszakában a központi alrendszer hiánya 39,0 milliárd forintot tett ki. 2020 áprilisában a központi alrendszer 104,5 milliárd forintos többlettel zárt, mely az uniós programok 249,8 milliárd forintot kitevő bevételeinek köszönhető.

Idén április végéig közel 400 milliárd forintot tett ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések, így például védőmaszkok, védőeszközök, lélegeztetőgépek beszerzésének kiadása. 2020 első négy hónapjában összesen 313,2 milliárd forint uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, a 2020. évi április végi uniós kiadások ugyanakkor megközelítették a 842 milliárd forintot.

Emellett a hazai kiadások közül 2020. április végéig kiemelhetők a közúthálózat fenntartására és működtetésére (49,7 milliárd forint), a Modern Városok Program terhére (29,1 milliárd forint), a beruházás-ösztönzési célelőirányzatból (19,8 milliárd forint) kifizetett összegek, továbbá jelentős összeget fordítottak a nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatására (19,3 milliárd forint) is.

A koronavírus-járvány hatásából következően a központi alrendszer idei évre tervezett pénzforgalmi hiánya magasabb szinten teljesül.

(Pénzügyminisztérium)